Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  "Heraklit Mračni u hrvatskom školstvu" Nikice Simića
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

PC info

16. 01. 2016.

"Heraklit Mračni u hrvatskom školstvu" Nikice Simića

Promocija knjige "Heraklit Mračni u hrvatskom školstvu“ Nikice Simića biće održana sutra (subota), 16. januara 2016. godine u 12 sati u Biblioteci Milutin Bojić (Ulica Ilije Garašanina 5, Beograd).

 

„Kroz upečatljive anegdote, široke iskustvene uvide, ali i disekciju službenih dokumenata, Simić pokazuje kako su odnosi između djece i roditelja, djece i škole, škole i roditelja, škole i društva u kojem živimo – neraskidivo povezani.

U tom smislu ova knjiga je esencijalno štivo za sve društvene aktere: profesore, roditelje, djecu, kreatore sustava; sve one kojima je do toga društva stalo. I naposljetku, uz analizu brodoloma hrvatskih obrazovnih reformi, uz britku i konstruktivnu kritiku sustava, Simić se ipak uvijek vraća temelju svoje filozofije, a to je ljubav – ljubav prema djeci, prema profesorskom pozivu i prema društvu kao takvome, jer bez ljubavi nema istinske revolucije.“

 

O knjizi će govoriti:

- Nikola Šimić Tonin, izdavač

- Žaklina Kutija, urednica

- Dušan Stojaković, književni kritičar

- Iskra Peneva, moderator

- Nikica Simić, autor

Muzički intermeco – ansambl Flauto Dolce

 

 

O autoru

Nikica Simić (Benkovac, 1952) Diplomirao teorijsku fiziku na PMF u Zagrebu. Više od 30 godina rada u srednjim školama Zadarske županije. Direktor i osnivač Zadarske privatne gimnazije s pravom javnosti i Privatne osnovne škole "Nova".

Rad sa učenicima obogaćuje organizovanjem tribina, kvizova znanja, seminara, debata, koncerata i sportskih sekcija. Posebno opredeljenje je rad s darovitom decom i stvaranje uslova za realizaciju njihovih potencijala.

Autor je više stručnih publikacija i jedan od pokretača i urednik časopisa iz fizike za osnovne i srednje škole „Svijet fizike“.

Delo "Heraklit Mračni u hrvatskom školstvu" dobilo je nagradu "Književno pero" za najbolju knjigu u izdanju Hrvatskog književnog društva u 2015. godini.

 

Iz recenzije

Ne tako davno, revolucionarne Lekcije iz Finske, uzdrmale su svijet. Poruka da je drugačiji (i bolji!) svijet obrazovanja moguć još uvijek zvoni u ušima onih koji žele čuti, i djelovati.

Nikica Simić jedan je od profesora koji su takvom djelovanju posvetili čitav život; više od četiri desetljeća promišlja strategije unapređenja hrvatskog školstva – kao profesor, kao mentor, kao ravnatelj i – možda najvažnije – kao roditelj. Ova je knjiga istodobno osobna ispovijest i povijest obrazovnih reformi – a prvo lice jednine knjizi daje hrabrost, snagu i autentičnost rijetko viđenu u pisanju o ovim temama.

Knjiga je zanimljiva jer pokazuje, vrlo rijetko prisutno u javnosti, zanimljiv odnos prema odgoju i obrazovanju, kritički. Djelo je pisano jednostavnim jezikom, namijenjeno širokoj publici, tematizira aktualne probleme u hrvatskom obrazovnom i odgojnom sustavu.

- ...nisam ništa izmislio. Heraklit nije mračan, on je čovjek koji govori ono što je vidio. Ako želimo nešto postići moramo puno raditi.

Djecu ćemo obrazovati, za koga? Djeca bježe odavde, viču da ne vole školu, da idu! Četrdeset posto mladih je bez posla, od toga polovica visokoobrazovanih, moram ljudima to reći. Govorilo se o ovome na puno načina, ali ako napravimo malo cirkusa, pa će valjda imati odjeka, kaže Simić.

Ovo što nam predstoji, po mojoj procjeni, bit će gadno za Hrvatsku, ostat ćemo bez djece. Ako ih i odškolujemo. Ne možeš pisati obrazovnu strategiju bez gospodarske, bez obzira o kojem je ministru riječ. U redu, odškolovati ćemo djecu, a gdje ćemo ih zaposliti, pita Simić.

 

 

VREME I MESTO:

SUBOTA, 16. januar 2016. godine u 12 sati,

Biblioteka Milutin Bojić (Ulica Ilije Garašanina 5, Beograd)

 



Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs