Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Izložba "Pomeranje granica/4"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

PC info

20. 12. 2018.

Izložba "Pomeranje granica/4"

Izložba Pomeranje granica, organizuje se četvrti put. Od 2014. godine, kada je održana prva izložba, ovaj projekat širi broj učesnika tako da na ovogodišnjoj izložbi sa svojim radovima učestvuje 40 umetnika iz zemlje, regiona, ali i iz Urugvaja, Holandije i Bugarske. U završnici izložbe, žiri za nagrade će dodeliti priznanja autorima za tri najuspešnija rada.

 

Svečano otvaranje: četvrtak, 20. decembar 2018. u 19 časova

Izložbu će otvoriti Lidija Jovanović, predsednica ULUPUDS-a.

Autorski koncept izložbe: Snežana Pešić Rančić  i Maja Gecić

Organizacija izložbe: Snežana Pešić Rančić, 

Sekcija TiSO (Tekstil i savremno odevanje) ULUPUDS-a i MPU

 

Izložba Pomeranje granica, organizuje se četvrti put. Od 2014. godine, kada je održana prva izložba, ovaj projekat širi broj učesnika tako da na ovogodišnjoj izložbi sa svojim radovima učestvuje 40 umetnika iz zemlje, regiona, ali i iz Urugvaja, Holandije i Bugarske. U završnici izložbe, žiri za nagrade će dodeliti priznanja autorima za tri najuspešnija rada.

Projekat Pomeranje granica je konceptualnog karaktera, što znači da se bavi pitanjima promišljanja, preispitivanja i razlaganja ideje tekstila, kao i pojma njegove primene. Imajući u vidu temu, koja ne daje ograničenja u tehnikama i materijalu, na izložbi su zastupljeni umetnici iz raznih oblasti likovne i primenjene umetnosti.

Pojedinačna dela na izložbi su inspirativni povodi za zasebne eseje. Tekstil je ovde nesporni povod, ali i medij i poruka. Tekstil, kao svojevrsni materijalni prosede, u najvećem broju slučajeva doživljava svoju manje ili više suptilnu dekonstrukciju. Ona nije izvedena samo u delikatnom ili filozofskom smislu već se često radi o intuitivnoj i instinktivnoj, čak gruboj umetničkoj destrukciji, a sve u težnji da se u istraživanju i pomeranju granica u svim pravcima ide do kraja.

U tematskom pogledu, na izložbi ćemo se sresti sa ideologizacijom svakodnevnog života, manifestima, eskapizmom, istraživanjem optičkih paradoksa, ukidanjem privatnosti, asocijacijama na konzumizam & konzumerizam, potom sa prostornim alegorijama i različitim ambijentalnim zvučnim instalacijama, bilo da je zvuk podrška materijalnim ili elektronskim (digitalnim) eksponatima tj. video-umetnosti.

Svaki entitet na izložbi, koja je ovako raznovrsna i bogata idejama, ima svoj jasno profilisani identitet, pa su nemoguća uopštavanja, klasifikovanja ili pokušaji utvrđivanja nekog eventualnog, generalnog trenda, možda i umetničkog pravca, zaključio je u tekstu kataloga Slobodan Ivkov.

 

Projekat Pomeranje granica sadrži: izložbu, predavanja, panel diskusije, radionicu i koncert. Generisan je kao izložba sekcije TiSO (Tekstil i savremeno odevanje) ULUPUDS-a, a autorski koncept potpisuju  Snežana Pešić Rančić  i Maja Gecić.

 

Sve detaljnije informacije o programu izložbe Pomeranje granica istaknute su na sajtu Muzeja primenjene umetnosti www.mpu.rs

 



Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs