Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Održan okrugli sto na temu: "Ja lajkujem mir, Prevencija nasilja u školama" i promocija Mirovnog kalendara za 2015. godinu
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

PC info

17. 12. 2014.

Održan okrugli sto na temu: "Ja lajkujem mir, Prevencija nasilja u školama" i promocija Mirovnog kalendara za 2015. godinu

Nansen dijalog centar Srbija organizovao je okrugli sto na temu Ja lajkujem mir, Prevencija nasilja u školama i promociju Mirovnog kalendara za 2015. godinu u sredu 17. decembra 2014. godine u Press centru UNS-a u Beogradu.

 

Učesnici okruglog stola govorili su o: prevenciji nasilja u školama u Srbiji, restorativnoj medijaciji kao tehnici intervencije kada se nasilje dogodi, primerima i iskustvima u realizaciji programa prevencije nasilja u multietničkim sredinama na primeru škola u Vojvodini.

Po završetku okruglog stola predstavljen je Mirovni kalendar za 2015. godinu i rezultati regionalnog likovnog konkursa Ja lajkujem mir – mir je moj izbor. Ovaj likovni konkurs je u saradnji NDC Srbija i GPPAC mreže na Zapadnom Balkanu raspisan petu godinu za redom, povodom Međunarodnog dana mira (21. septembra), a pobednički radovi učenika iz regiona ilustrovali su Mirovni kalendar. Učenice i učenici, autori nagrađenih radova iz Srbije prisustvovali su okruglom stolu i promociji kalendara i tom prilikom su dobili sertifikate Mladi grade mir i simbolične nagrade.

Okrugli sto deo je programa Obrazovne institucije implementiraju obrazovanje za mir koji partnerski realizuju NDC Srbija i NDC Crna Gora u okviru mreže Globalnog partnerstva za prevenciju oružanih sukoba (www.gppac.net). Na današnjem skupu posvećenom prevenciji nasilja u školama i institucionalnim i alternativnim tehnikama i načinima reagovanja, ali i prevencije nasilja govorile su:

Biljana Lajović, koordinator Jedinice za prevenciju nasilja u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, koja je posebnu pažnju posvetila medijaciji kao načinu za prevazilaženje konflikata i prevenciji digitalnog nasilja;

Dragana Ćuk Milankov, predsednica Centra za alternativno rešavanje sukoba, koja je prisutnima približila restorativnu medijaciju kao specifičnu intervenciju na nasilje koja vodi konstruktivnom rešavanju problema izbegavajući sekundarnu viktimizaciju osobe koja je pretrpela nasilje. “Pored rešenja konkretnog problema, pruža i model komunikacije i razumevanja drugih, koji dugoročno može doprineti kreiranju atmosfere uvažavanja različitosti u školi”, rekla je ona;

Olivera Radić, psihološkinja i koordinatorka tima za zaštitu učenika od nasilja u OŠ Nikola Tesla, Novi Sad prenela je iskustva ove škole u realizaciji aktivnosti na prevenciji nasilja i posebno je istakla značaj školske medijacije i rada školskog medijatorskog tima. Kao rezultat preventivnih aktivnosti, ova škola je prepoznata  kao bezbedna sredina za sve i sredina u kojoj se promovišu vrednosti nenasilja kroz realizaciju učeničkih radionica.

Mirovni kalendar i regionalni likovni konkurs povodom Međunarodnog dana mira predstavila je Maja Vitas, koordinatorka za PR i komunikacije u NDC Srbija, a skupom je moderirala Tatjana Popović, direktorka NDC Srbija.

 


Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. 
Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose organizacije i institucije u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs