Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  Predavanje o mapi grafika Đorđa Andrejevića Kuna „Krvavo zlato“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

10. 12. 2016.

Predavanje o mapi grafika Đorđa Andrejevića Kuna „Krvavo zlato“

U subotu 10. decembra u 13 sati u Legatu Čolaković biće održano predavanje dr Lidije Merenik o mapi grafika Đorđa Andrejevića Kuna "Krvavo zlato"

Muzej savremene umetnosti Beograd poziva na predavanje dr Lidije Merenik o mapi grafika Đorđa Andrejevića Kuna „Krvavo zlato“ iz 1936. godine. Predavanje će biti održano u Legatu Čolaković u subotu, 10. decembra 2016. godine u 13 časova, kao deo pratećeg programa izložbe Đorđe Andrejević Kun ¡No pasarán! kustoskinje Mišele Blanuše. Izložba obuhvata socijalno-angažovani period stvaralaštva ovog umetnika, čije ime predstavlja sinonim za umetnost socijalnih tendencija levičarske orijentacije u Srbiji i Jugoslaviji.

Mapa „Krvavo zlato“ (1936/37) obeležava potpuni preokret, stilski, tematski i ideološki u stvaralaštvu Đorđa Andrejevića Kuna. Ciklusom od 28 drvoreza Kun je ilustrovao „roman u slikama“ kroz realistički prikazane scene iz života borskih rudara „ispričavši” priču koja predstavlja tragično svedočanstvo procesa modernizacije koja se odigrala u ovom rudarskom gradu. To je priča o seljacima koji su bili primorani da napuste rad na obrađivanju zemlje, pošto nije mogao više da ih prehrani,jer je zemlja bila zatrovana fabričkim otpadom. U borbi za puko preživljavanje bili su prinuđeni da obuku rudarska odela, uđu u jame i prihvate se teškog rada kako bi ostvarili minimum ljudske egzistencije u surovom kapitalističkom društvu izraženih klasnih razlika.
 
Grafike iz mape „Krvavo zlato“ nastale su po neposredno doživljenim studijama koje je Kun napravio u Boru, boraveći mesec dana među rudarima.  Mapa predstavlja jedno od kapitalnih ostvarenja u istoriji srpske socijalno-angažovane umetnosti, kao i jedno od najznačajnijih grafičkih ostvarenja, koja i danas predstavljaja vrhunski domet koji je srpska umetnost postigla u ovoj likovnoj disciplini. Ogroman značaj ovog dela se ogleda i u snažnoj društveno-angažovanoj poruci u duhu borbenog realizma koju umetnik želi da prenese, ne zanemarujući pri tom umetničke vrednosti u korist ideološke orijentacije i stavljanja sadržaja u prvi plan njegovog interesovanja.

Izložba će biti otvorena do 19. decembra 2016. godine. Ulaz je slobodan.


 

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs