Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  Svečano otvaranje izložbe "Natalija Obrenović u fondu Branka Stojanovića" u Istorijskom muzeju Srbije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

18. 05. 2015.

Svečano otvaranje izložbe "Natalija Obrenović u fondu Branka Stojanovića" u Istorijskom muzeju Srbije

U ponedeljak, 18. maja 2015. godine u 13 sati u Istorijskom muzeju Srbije na Trgu Nikole Pašića br. 11 na Međunarodni dan muzeja, odnosno poslednjeg dana manifestacije „Muzeji Srbije. 10 dana od 10 do 10”, biće svečano otvorena izložba „Natalija Obrenović u fondu Branka Stojanovića”.

Na otvaranju će govoriti prof dr Radoš Ljušić, dr Dušica Bojić, direktor Istorijskog muzeja Srbije i autor izložbe Zorica Janković, viši kustos Istorijskog muzeja Srbije.

Izložba se realizuje uz podršku i pokroviteljstvo Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. 

Izložba „Natalija Obrenović u fondu Branka Stojanovića”, autorke Zorice Janković, predstavlja doprinos nastojanjima da se što potpunije definiše mesto Natalije Obrenović, prve novovekovne srpske kraljice, u burnom političkom životu Srbije 19. veka.

Izložba obuhvata preko 300 predmeta, pre svega fotografija Natalije, njene porodice i prijatelja, zatim pisma, isečke iz novina, lične dokumente i predmete, koje je gospodin Branko Stojanović, pasionirani kolekcionar zaostavštine kraljice Natalije, decenijama marljivo prikupljao i nedavno poklonio Istorijskom muzeju Srbije.

Izloženi materijal, izuzetne vrednosti, se po prvi put prezentuje domaćoj javnosti i predstavlja svojevrsni prikaz kraljičinog života, kao i dokaz statusa njihovih nekadašnjih vlasnika i njihovih prijateljskih odnosno rodbinskih veza sa kraljicom Natalijom.

Izložba je otvorena do 15. avgusta 2015. godine. 

Povodom izložbe je publikovan dvojezičan katalog, koji će doprineti da prezentovani materijali postanu dostupni istraživačima i ostalim zainteresovanima.

Dizajner postavke i pratećeg kataloga je Rastko Šurdić. 

O kraljici Nataliji Obrenović 

Natalija Obrenović je rođena u Firenci, 14. maj 1859 kao Natalija Keško, od oca Petra iz Besarabije,  pukovnika u ruskoj vojsci i majke princeze Pulherije Sturza od Moldavije.

Natalija, knegilja (1875 – 1882) i kraljica Srbije (1882 – 1888) se udala za srpskog kneza Milana Obrenovića udala se 1875. godine, a godinu dana kasnije je rodila Aleksandra, naslednika srpskog prestola. Zbog brojnih razmirica sa suprugom Milanom, razvela se 1888.godine.

Nakon proterivanja iz Srbije uprkos velikom protivljenju naroda i neredima na beogradskim ulicama 1891. godine, Natalija Obrenović se naselila u vili u Bijaricu, banjskom lečilištu na francuskoj obali Atlantika, koju je po sinu Aleksandru – Saši, nazvala „Sašino“.

Upravo u ovoj vili je Natalijin sin, prestolonaslednik Aleksandar, upoznao njenu pratilju i dvorsku damu Dragu Mašin, svoju buduću suprugu i srpsku kraljicu.

Posle Milanove abdikacije i Aleksandrovog stupanja na presto 1893. godine vratila se u Srbiju. Nakon tragičnog gubitka sina jedinca kralja Aleksandra Obrenovića u Majskom prevratu 1903. godine, kada dinastija Obrenović silazi sa istorijske scene, nastavila je da živi  u Francuskoj u manastiru Sionske Bogorodice.

Materijalno je pomagala srpski narod u balkanskim ratovima i u toku Prvog svetskog rata. Preminula je u Parizu, 5. maja 1941. godine i počiva na groblju varošice Lardi kraj Pariza.

Pre otvaranja izložbe „Natalija Obrenović u fondu Branka Stojanovića”, u 12 časova u Istorijskom mueju Srbije planirana je svečana dodela nagrada „Mihailo Valtrović“ Muzejskog društva Srbije.

Napominjemo da je u posebnom delu izložbenog prostora Istorijskog muzeja Srbije na Trgu Nikole Pašića u toku izložba „Poslednje odredište Aušvic”, koja ponovo podseća na stradanje u Aušvicu – fabrici smrti, u kojoj je ubijeno i umrlo više od milion i sto hiljada ljudi i pred mlade generacije, nedovoljno upoznate sa tragedijom ovog mesta, iznosi veličinu stradanja i žrtava Aušvica, kao i logora otvaranih na teritoriji Srbije i Jugoslavije.

Izložba ima za cilj da personalizacijom žrtava logora sa prostora Srbije (kroz prikaz njihovog predratnog života, načina njihovog diskriminisanja, zatvaranja, prebacivanja i uništenja u logoru), predstavi osnovne činjenice vezane za postojanje logora (ideologiju koja ga je osmislila i formirala, zločince i njihove saradnike koji su omogućavali njegovo postojanje).

U isto vreme, izložba pokazuje kako je upravo Aušvic postao važno mesto kolektivnog pamćenja savremenog sveta, kao i razloge i posledice negiranja svesti o njegovom postojanju i potiskivanja sećanja na njegove žrtve.

Podsećamo Vas da aktuelne izložbe Istorijskog muzeja Srbije na Trgu Nikole Pašića i u Konaku kneza Miloša u Topčideru mogu besplatno da vide i posetioci manifestacije „Muzeji Srbije. 10 dana od 10 do 10”, koja se do 18. maja realizuje pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji. 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs