Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  Prethodni događaji  |  „Šta BiH čini (ne)mogućom državom?“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Prethodni događaji

23. 05. 2019. Press centar UNS-a, ČETVRTAK, 23. maj 2019. godine u 13 časova

„Šta BiH čini (ne)mogućom državom?“

Informativni portal "Sve o Srpskoj" i Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji održali su tribinu

 

Press centar UNS-a (Knez Mihailova br. 6/III, Beograd)/ ČETVRTAK, 23. maj 2019. godine u 13 časova

TEMA: „Šta BiH čini (ne)mogućom državom?“


U četvrtak, 23. maja, u 13 sati u Pres centru Udruženja novinara Srbije (Knez Mihailova 6/III)  održana je tribina na temu „Šta BiH čini (ne)mogućom državom?“, u organizaciji informativnog portala Sve o Srpskoj i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.


Na tribini su učestvovali Slobodan Antonić, Aleksandar Vujović, Nenad Kecmanović, Aleksandar Pavić, Dušan Proroković i Darko Tanasković.

Uvodnu reč održao je Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.

Moderator tribine bio je Đuro Bilbija, urednik informativnog portala "Sve o Srpskoj".


Dogodine će se navršiti četvrt stoleća kako je BiH izašla iz građanskog rata, ali još uvek nije stigla do funkcionalne stabilnosti i gubi vreme i energiju na unurtrašnje sporove. Ocene se kreću od toga da je stanje gore nego početkom 90-ih, ili permanentno krizno stanje, preko toga da nije samoodrživa bez trajnog patronata „međunarodne zajednice“, ili bar bez upotrebe „bonskih ovlašćenja“ visokog predstavnika, do toga da spada u kategoriju beznadežnih ili propalih država od kojih treba odustati. 

Razlike su još veće kada je reč o uzrocima: neki optužuju protektorat da blokira unutrašnje demokratske potencijale i obeshrabruje domaće pregovarače, drugima su za sve krivi nacionalni lideri koji žive od uzajamnih provokacija, treći problem vide u niskoj demokratskoj kulturi populacije nedorasle složenim mehanizmima konsocijacije. A nisu ništa manja razilaženja ni oko pitanja šta bi trebalo preduzeti.

Za Bošnjake je Dejtonski sporazum neprihvatljiv i traže centralizaciju i unitarizaciju BiH, za Srbe je upravo primena izvornog Dejtona jedina garancija opstanka Republike Srpske i uslov ostanka u BiH, a  za Hrvate je sporan prethodni Vašingtonski sporazum kojim su se odrekli trećeg entiteta. Pojavljuje se i ideja o novoj međunarodnoj konferenciji o BiH, u kojoj bi,  s obzirom na izmenjenu geopolitičku situaciju, učestvovale i Putinova Rusija, Sijeva Kina i Erdoganova Turska, a ne samo zapadne zemlje na čelu sa SAD. Kao što je prisutna i suprotna ideja: dogovor unutrašnjih aktera bez ikakvih spoljnih posredovanja.

Najzad, da li BiH uopšte ima budućnost i kakva bi ona mogla da bude?

 

Video snimak događaja u full screen formatu možete pogledati  na you tube kanalu Press centar UNS.

 

 


Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs