Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  Prethodni događaji  |  Svetski dan borbe protiv limfoma
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Prethodni događaji

14. 09. 2020. Press centar UNS-a, PONEDELJAK, 14. septembar 2020. godine u 11 časova, Knez Mihailova br. 6/III, Beograd

Svetski dan borbe protiv limfoma

Udruženje obolelih od limfoma LIPA održalo je tribinu

 

Press centar UNS-a (Knez Mihailova br. 6/III, Beograd)/ PONEDELJAK, 14. septembar 2020. godine u 11 časova

TEMA: Svetski dan borbe protiv limfoma


Povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv limfoma, Udruženje obolelih od limfoma LIPA održalo je tribinu pod nazivom “Limfom/HLL i COVID19: Lekcije koje smo naučili i planovi za budućnost”, 14. septembra sa početkom u 11 časova, u Press centru UNS-a, Knez Mihailova 6/III.

Kada govorimo o COVID-19, naročitu pažnju treba obratiti na pojedine tipove kancera, gde zasigurno spadaju sve osobe koje imaju hronične limfoproliferativne bolesti, kao što su limfomi i hronična limfocitna leukemija, jer oni pripadaju rizičnoj grupi pacijenata. Taj rizik je viši ukoliko je lečenje u toku ili je završeno u poslednja tri meseca i dodatno se povećava ako osoba ima i druge hronične bolesti (npr. dijabetes, kardiovaskularne bolesti, plućne bolesti).

Živeti sa limfomom i HLL je izuzetno teško i podrazumeva suočavanje sa mnogobrojnim problemima i izazovima. COVID-19 pandemija je dodala još jedan sloj anksioznosti, straha i nesigurnosti pacijentima i njihovim članovima porodica.

Kako su se struka i Udruženje pacijenata adaptirali na novonastalu situaciju, da li je bilo problema i kako su prevaziđeni, na tribini su govorili:

- Doc. dr Darko Antić, direktor Klinike za hematologiju, KCS i predsednik Srpske Limfomske grupe

- Maja Kocić, predsednica Udruženja LIPA

 

 

Video snimak događaja u full screen formatu možete pogledati  na YouTube kanalu Press centar UNS.

 

O limfomu

Limfom je maligna bolest limfocita. Postoji veliki broj limfoma koji su podeljeni u 2 osnovna tipa: Hočkinske i nehočkinske limfome. Nehočkinski limfomi čine više od 5/6 svih limfoma.

Po trenutnoj klasifikaciji WHO postoji više od 80 različitih podtipova limfoma1. Limfom je 7. najučestaliji malignitet na svetu. Svake godine u svetu se registruje preko 700.000 novoobolelih, uključujući HLL2. Neblagovremeno uspostavljena dijagoza, zajedno sa nejednakim pristupom savremenim terapijama najveći su problem sa kojima se suočava većina pacijenata. U Srbiji svake godine oko 1200 ljudi dobije dijagnozu limfoma.

Pacijenti kasne sa odlaskom kod lekara jer limfom ima nespecifične simptome, koji mogu biti simptomi nekih manje ozbiljnih stanja, kao što su: bezbolni uvećani limfni čvorovi, najčešće na vratu, ispod pazuha i u preponama, neobjašnjivi gubitak težine, groznica i blago povišene temperature, stalno kašljucanje, glavobolje…

Svetski dan borbe protiv limfoma uspostavljen je 2004. godine od strane Lymphoma Coalition, globalne mreže, sa ciljem da se poveća nivo svesti javnosti o limfomu i njegovim simptomima.

 

Obavezno je nošenje zaštitnih maski i poštovanje propisanog rastojanja u sali, kao i ograničenog broja prisutnih.

 

VREME:

PONEDELJAK, 14. septembar 2020. godine

11 časova

 

MESTO:

Press centar UNS-a, Knez Mihailova 6/III

Beograd

 

 


Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


 


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs