Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  Prethodni događaji  |  "Ubistva novinara 1991-2001: ratni zločin ili profesionalni hazard?"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Prethodni događaji

20. 02. 2014. Press centar, 20. februar, 12 sati

"Ubistva novinara 1991-2001: ratni zločin ili profesionalni hazard?"

Udruženje novinara Srbije održalo skup

 

"Ubistva novinara 1991-2001: ratni zločin ili profesionalni hazard?"

Da li je na prostorima bivše Jugoslavije nasilna smrt novinara ratni zločin ili profesionalni hazard? Može li se okončati dve decenije nekažnjivog ubijanja novinara na Balkanu?

Ovo su neka od pitanja koja su postavljena na tribini "Ubistva novinara 1991-2001: ratni zločin ili profesionalni hazard?".

Tribinu je organizovalo Udruženje novinara Srbije 20. februara, u Pres centar UNS-a, Knez Mihailova 6/III, s početkom u 12 sati.

U uvodnom delu Dragana Bjelica i Jelena Spasić predstavile su podatke do kojih se došlo u istraživanju ubistava, otmica i nestanka novinara i medijskih radnika srpskih redakcija iz UNS-ovog Dosijea u kojem je evidentirano 37 stradalih. Istražujući za Dosije - ubijeni i nestali novinari 1991-2001, došlo se i do dva nova slučaja o kojima će biti reči.

Da li se posle završetka rata na prostoru BiH i Hrvatske govori o ubijenim i nestalim novinarima, ima li istraga i s kojim rezultatima pitanja su bila za naše skype sagovornike Zdenka Duku, predsednika Hrvatskog novinarskog društva,  Mladena Bošnjaka, predsednika Skupštine Društva novinara BiH, Borku Rudić, generalnu sekretarku Udruženja BH novinari i Dragana Jerinića, predsednika Udruženja novinara Republike Srpske.

Na osnovu iskustva vođenja srpske Komisije za istinu o ubistvima novinara, Veran Matić, predsednik govorio je o tome da li se mogu na isti način rešavati i slučajevi nestalih i ubijenih novinara na prostoru bivše Jugoslavije.

O tome da li srpsko Tužilaštvo za ratne zločine vodi istrage o ubistvima novinara i medijskih radnika i s kojim rezultatima, kao i o tome dokle je stigao postupak protiv NN novinara "zbog krivičnog dela organizovanja i podsticanja genocida i ratnih zločin" govorila je zamenica tužioca za ratne zločine  Jasna Šarčević Janković, koordinatorka za odnose s javnošću.

Advokati Zdenko Tomanović i Gradimir Nalić govorili su o obavezama država za procesuiranje ubistava novinara u oružanim sukobima.

 

Snimak događaja: (snimak događaja u full screen-u možete pogledati u rubrici Video)

 

Foto: M.Miškov

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs