Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  Prethodni događaji  |  "Azil u Srbiji – problemi i perspektive"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Prethodni događaji

23. 04. 2014. Press centar, 23. april, 12 sati

"Azil u Srbiji – problemi i perspektive"

Nedeljnik "Vreme" u okviru projekta "Pogled uprt u evropsko pravo: Izbeglice i azilanti", koji u okviru programa "Jačanje medijske slobode u Srbiji" finansira Evropska Unija održao panel diskusiju pod nazivom:

"Azil u Srbiji – problemi i perspektive"

 

Srbija se u poslednjih nekoliko godina suočava sa situacijom koja je doskora bila karakteristična samo za bogate zapadne zemlje. Broj tražilaca azila i iregularnih migranata izazijskih i afričkih zemalja u Srbiji raste velikom brzinom. S obzirom na ratne sukobe, nestabilnost i katastrofalnu ekonomsku situaciju u kojoj se nalaze mnoge države Severne i pod saharske Afrike, Bliskog i Srednjeg Istoka, kao i činjenicu da se Srbija nalazi na jednoj od najvažnijih ruta kojima se tražioci azila i iregularni migranti kreću ka Evropi, taj broj će sigurnorasti i u narednim godinama.

Tim povodom, nedeljnik "Vreme" i Delegacija Evropske unije u Srbiji, preko projekta "Pogledi uprti u evropsko pravo: Izbeglice i azilanti", organizovali su panel diskusiju na kojoj je diskutovano o situaciji u kojoj se nalazi azilni sistem u Srbiji, aktuelnim problemima i perspektivama tog sistema, kao i predlozima novih rešenja. Poziv da uzmu učešće u toj diskusiji dobili su predstavnici najvažnijih domaćih, međunarodnih i nevladinih organizacija koje se bave azilom u Srbiji. 

Na prvom jednočasnom panelu učestvovali su: Majkl Devenport, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Vladimir Božović, državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, Eduardo Arboleda, šef Predstavništva UNHCR Srbija, Vladimir Cucić, Komesar za izbeglice i prognana lica Republike Srbije, Miloš Janković, zamenik zaštitnika građana Republike Srbij.

Neka od pitanja o kojima se diskutovalo na prvom panelu su bila: donošenje novog Zakona o azilu, problemi sa kojima Srbija može da se suoči tokom EU integracija, a u vezi sa azilnom problematikom (poglavlja 23. i 24), smeštaj tražilaca azila, problem percepcije Srbije kao tranzitne zemlje, predlog formiranje civilne Kancelarije za azil i funkcionisanje Odseka za azil, zašto je bitno da se osposobi sistem profilisanja odnosno razlikovanja tražioca azila od migranata, programi integracije tražilaca azila.

 

Na drugom jednočasnom panelu učestvovali su: Lena Petrović, Beogradski centar za ljudska prava, Radoš Đurović, Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila, Vladimir Petronijević, Grupa 484, Maša Vukčević, psihološkinja UNHCR, Jelena Dobrić, psihološkinja UNHCR.

Neka od pitanja o kojima se diskutovalo na drugom panelu su: pravna i psihološka pomoć tražiocima azila u Srbiji, problemi sa kojima se susreću tražioci azila u lokalnim sredinama, edukacije i informisanja lokalnog stanovništva, edukativni programi za zaposlene u sistemu azila, način na koji mediji prate sve što se dešava sa tražiocima azila u Srbiji i uticaj medija na formiranje javnog mnenja u vezi pomenute problematike, šta se može naučiti iz iskustava evropskih zemalja u rešavanu problema sve većeg broja migranata i tražioca azila.

Kontakt osoba: Aleksandar Aleksić, nedeljnik "Vreme", telefon: 063/342-287 

 

Snimak događaja: (snimak u full screen-u možete pogledati u rubrici Video)


Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. 
Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose organizacije i institucije u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


Foto: M.Miškov

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs