Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  Prethodni događaji  |  Monografija slika i crteža akademskog slikara Željka Đurovića
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Prethodni događaji

06. 11. 2014. Press centar UNS-a, 6. novembar 2014., 13 sati

Monografija slika i crteža akademskog slikara Željka Đurovića

Akademski slikar Željko Đurović održao promociju

 

TEMA: Monografija slika i crteža akademskog slikara Željka Đurovića

Iz štampe je, prošle godine, izašla Monografija crteža, grafika i ex-librisa mr Željka Đurovića, likovnog umetnika i vanrednog profesora na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, a sredinom 2014. godine, pojavila se i druga knjiga u kojoj je predstavljena slikarska umetnost ovog stvaraoca.

 

Obe knjige su, istovremeno, promovisane 6. novembra 2014. godine u 13 sati u Press centru UNS-a u Beogradu, Knez Mihailova 6/III, Beograd.

Dvotomno izdanje monografije u izdanju izdavačke kuće Vizuelno obuhvata kompletan opus mr Željka Đurovića, vanrednog profesora na FILUM-u u Kragujevcu.

U prvom tomu monografije, na oko 260 strana, prezentovano je crtačko delo ovog umetnika, kao i njegov grafički rad realizovan, u najvećoj meri, u tehnici mecotinta – suva igla, jednoj od najtežih i  najzahtevnijih grafičkih tehnika.

O crtačkom i grafičkom radu i ex-librisu Željka Đurovića, u monografiji pišu: istoričar umetnosti Vesna Todorović i likovni kritičari Dejan Đorić i Zvonimir Osrečki. 

 

Na konferenciji za novinare 6. novembra 2014. godine u 13 sati u Press centru UNS-a monografiju su predstavili: dr Ratko Božović, sociolog  kulture, Dragan Jovanović Danilov, književnik, Vesna Todorović, istoričarka umentosti,  Zvonimir Osrečki, likovni kritičar, Mlađen Đurović, akademski slikar - autor dizajnerskog rešenja monografije i Željko Đurović, autor monografije

 

Đurovićevo slikarsko delo, predstavljeno uz obilje fotografija i ilustracija u drugom tomu monografije, tumače i prosuđuju u autorskim tekstovima dr Ratko Božović, sociolog kulture, Zvonimir Osrečki, profesor srpskog jezika i književnosti i pesnik Dragan Jovanović Danilov.

Na 382 strane knjige, osvetljava se umetnikov slikarski rad od njegovih početaka, devedesetih godina prošlog veka, do današnjeg aktuelnog trenutka. 

Reč je o slikarstvu nesvakidašnje invencije, bujne, živopisno-barokne slikovitosti i raspevane likovne melodije, te neizmernog bogatstva i raskoši jarkih boja, umetnosti usmerenoj ka  bogatim kompozicijama alegorijskih i mitoloških tema. Sve se na Đurovićevim intrigantnim slikama preliva i stapa u okrilju iluzije, sve pulsira bezgraničnim životom, violetnom strastvenošću, libidnim nabojem i iskonskom žudnjom za opstankom i reprodukcijom.

Posmatrač, neretko, ostaje zapanjen pred tim nesvakidašnjim prepletima stvarnosti i naslikanog, realija i mašte,  pred uskovitlanim uranskim i htonskim vrtlogom  floralnih i faunskih oblika,  propetih  ka nebu, usmerenih ka beskonačnosti.    

Inače, oba toma monografije luksuzno su opremljena, grafički ih je dizajnirao akademski slikar Mladen Đurović, direktor agencije "Vizuelno", tekstovi su prevedeni na engleski, a knjige su štampane u štampariji "Birograf" u Zemunu.

 

 


Željko Đurović rođen je 1956. godine u Danilovgradu. Studije slikarstva, kao i poslediplomske studije, završio je na FPU u Beogradu. Član je ULUS-a i Ex-libris društva iz Beograda i internacionalne grupe umetnika “Libellule” iz Francuske. Radi kao profesor na FILUM-u u Kragujevcu, gde predaje crtanje i slikanje. Imao je preko trideset samostalnih i veliki broj grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je dvanaest nagrada za likovno stvaralaštvo. Svojim radovima zastupljen je u 27 knjiga iz oblasti likovne umetnosti, kao i na preko 200 internet adresa.

Crteži, grafike i slike ovog umetnika nalaze se u Narodnom muzeju Beograd, Internacionalnom muzeju za fantastičnu umetnost zamak Grije u Švajcarskoj, Narodnom muzeju u Kragujevcu, kao i u brojnim privatnim zbirkama u zemlji i inostranstvu.


 


Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. 
Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose organizacije i institucije u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


 

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs