Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Biomasa - iskustva Austrije i ponencijali Srbije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

PC info

14. 05. 2012.

Biomasa - iskustva Austrije i ponencijali Srbije

Investiciono poslovni skup Centralno-evropskog foruma za razvoj (CEDEF), Trgovinskog odeljenja Ambasade Austrije i Austrijskog klastera poljoprivrede (AAC organ) u Novom Sadu

Investiciono poslovni skup Centralno-evropskog foruma za razvoj (CEDEF), Trgovinskog odeljenja Ambasade Austrije i Austrijskog klastera poljoprivrede (AAC organ) u Novom Sadu

CEDEF u saradnji sa Austrijskom ambasadom organizuje skup Biomasa - iskustva Austrije i ponencijali Srbije, u utorak, 15. maja, u 11.00 sati, u Novom Sadu, Master centar Novosadskog sajma, s ciljem da pruži veći podstrek projektima u oblasti biomase, da se unapredi investiciona klima, istaknu potencijali gradova i opština u Srbiji i stavi u fokus sve značajnija oblast investiranja u „zelenu energiju“. Srpskim kompanijama i poljoprivrednicima biće predstavljene tehnologije, proizvodi i primeri dobre prakse austrijskih kompanija u korišćenju biomase radi ostvarivanja veće konkurentnosti i profita putem korišćenja ovog energenta za proizvodnju energije.

Na skupu će govoriti:

  • Andreas Haidenthaler, trgovinski savetnik, Ambasada Austrije
  • Ana B. Bovan, predsednik, Centralno evropski forum za razvoj CEDEF
  • Dr Andreas Gronauer, Univerzitet prirodnih resursa i životnih nauka, Beč
  • Dr Alfred Kindler, Poljoprivredna komora Štajerske, Austrija
  • Stefan Bogner, CNH Österreich GmbH
  • Vasiljka Jelača, Basic GmbH
  • Berislav Kramar, Biogest Energie und Wassertechnik GmbH
  • Herman Wieser, Agropower GmbH
  • Franz Weixlbaumer, Astebo GmbH
  • Hrvoje Milošević, BDI - BioEnergy International AG
  • Ewald Spitaler, Technisches Büro Spitaler
  • Saša Ajdarić, specijalista za proizvode za industrijsku automatizaciju, Schneider Electric
  • Nenad Lučić, menadžer za razvoj proizvoda, Volksbank

Srbija ima značajan potencijal u obnovljivim izvorima energije. Oko 60% ovog potencijala predstavlja biomasa, što čini oko 2,7 miliona tona ekvivalentne nafte. Svake godine u Srbiji se proizvede 12,5 miliona tona biomase, od toga 72% u Vojvodini. Korišcenjem biomase kao energenta, Srbija bi uštedela preko 60 miliona EUR smanjenjem uvoza nafte za 2.5 miliona tona, dok bi proizvodnjom biogasa iz stočarstva mogla da smanji uvoz prirodnog gasa za 20%. Ukupni godišnji energetski potencijal biomase u Srbiji je na nivou od 40% energetske vrednosti uglja koji se godišnje proizvede u našim rudnicima.

U Strategiji razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine posebno mesto zauzima Program selektivnog korišcenja obnovljivih izvora energije (biomasa, geotermalna, sunčeva i eolska energija) čiji je cilj smanjenje potrošnje kvalitetnih uvoznih energenata, budući da Srbija uvozom podmiruje dve trećine potreba za tečnim i gasovitim gorivima. Može se očekivati da će korišćenje drvne biomase imati veoma važnu ulogu u proizvodnji energije u Srbiji u narednim godinama, imajući u vidu i da će ratifikacijom Kjoto protokola naša zemlja biti u obavezi da smanji količinu CO2 koji se emituje pre svega sagorevanjem fosilnih goriva.

Prema podacima Međunarodne Energetske Agencije (IEA) 70% domaće proizvodnje energije u Austriji potiče iz obnovljivih izvora energije. Od ukupnog primarnog snabedevanja energijom u Austriji biomasa obezbeđuje 11.2%, dok se 21% proizvedene toplotne energije dobija iz biomase.

Kontakt osoba za medije Vesna Marković 062/ 50 57 50

 

 

 

 

CENTRALNO – EVROPSKI FORUM ZA RAZVOJ
CENTRAL EUROPEAN DEVELOPMENT FORUM
office@cedeforum.org
www.cedeforum.org
+381 11 3036 133
+381 11 3036 134
Žorža Klemansoa 13
106013 Beograd, Srbija

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs