PC info
16. 08. 2011.
KSAM protiv Zakona o javnom emitovanju
Kosovska strateško-akciona mreža (KSAM) koja okuplja srpske NVO sa Kosova upozorava na grubo kršenje međunarodnih i lokalnih zakona o pravu na dostupnost javnog dobra građanima i zajednicama na Kosovu.
Kosovska strateško-akciona mreža (KSAM) koja okuplja srpske NVO sa Kosova upozorava na grubo kršenje međunarodnih i lokalnih zakona o pravu na dostupnost javnog dobra građanima i zajednicama na Kosovu.
U saopštenju koje je dostavljeno Radiju KIM navodi se da prema istraživanjima koja su dostupna javnosti iz 2009. godine, a koje je realizovao UNDP, jasno je da srpska zajednica ne prihvata RTK (Radio televizija Kosovo) kao pouzdan izvor informisanja i većinom odbacuje mogućnost da bi u budućnosti, obzirom na dosadašnju ulogu, RTK kanal na srpskom jeziku uživao poverenje građana.
Takođe mišljenje civilnog sektora je izričito jasno i bez ikakve dileme upućuje na to da uređivačka politika, upravni odbor, kao i sedište televizije mora biti odvojeno i nezavisno od RTK.
Javni medijski servis, etar i frekvencije su javno dobro građana i zajednica na Kosovu, koji su srpskoj zajednici uskraćeni već deset godina, jer celu teritoriju Kosova ne pokriva ni jedan TV i radio signal.
Međutim, ulaskom novog Nacrta zakona o javnom emitovanju u proceduru Skupštine Kosova postoji velika mogućnost da se dosadašnja diskriminatorska praksa ne ispravi. Samim tim, srpska zajednica i pojednici će se potpuno isključiti iz prava na javno dobro i javni servis i pored toga što se nalazi u Ahtisarijevim planom i zagarantovan je Ustavom Kosova (član 59. Stav 11).
Smatramo da je isključivanje građana i srpske zajednice iz prava na javno dobro, diskriminacija koja krši sve norme i evropske standarde. Zato tražimo da se uvaže svi dosadašnji rezultati istraživanja zasnovani na reprezantativnom uzorku i da se Nacrt zakona o javnom emitovanju povuče iz skupštinske procedure.
Ukoliko se ovaj Nacrt zakona ne povuče iz procedure i ne promeni Kosovska akciona mreža će, kao što je na Godišnjoj skupštini i najavljeno, pokrenuti široku akciju za obaranje i bojkot ovog zakona.
Predlažemo da se oformi nova radna grupa koja će, zajedno sa međunarodnim ekspertima, napisati novi zakon koji uvažava prava zajednica i građana i koji poštuje i ispravlja decenijski problem isključivanja srpske zajednice iz javnog dobra.
KSAM poziva predstavnike srpskih političkih partija, koji učestvuju u radu Skupštine Kosova da iskoriste svoj uticaj i prisustvo i spreče donošenje zakona koji je štetan za srpski narod.
Kompletan tekst saopštenja na srpskom jeziku možete preuzeti OVDE, a na engleskom jeziku OVDE.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.