Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Srbija u korak sa svetom u lečenju multiple skleroze
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

PC info

28. 11. 2024.

Srbija u korak sa svetom u lečenju multiple skleroze

Multiple skleroza (MS) se u Srbiji leči kao u najrazvijenijim zemljama sveta, naglasila je direktorka UKC Srbije, Jelena Drulović, na obeležavanju 20 godina rada Savetovališta za osobe sa MS-om u Pres centru UNS-a.

Direktorka UKC Srbije navela je da je zdravlje mozga ključno i da je zato jako važno što pre postaviti dijagnozu i početi sa lečenjem MS-a.

„Sproveli smo edukaciju na nivou čitave Srbije i omogućili da se bolest praktično dijagnostikuje u prvih mesec dana kod većine pacijenata“, rekla je Drulović i naglasila da su sve terapije koje su dostupne u svetu dostupne i u Srbiji.

Foto: Press centar UNS

Pored obeležavanja dve decenije postojanja Savetovališta za osobe sa MS-om danas je takođe predstavljena i knjiga, odnosno priručnik „MStvarnost“. Knjiga pruža jedan vid psihosocijalne podrške za obolele i njihove najbliže, ali je i edukativnog karaktera za sve one koje žele da istraže šta je to zapravo multiple skleroza.

Dizajnerka knjige i osoba sa MS-om, Tanja Kostadinović rekla je da je njen odbrambeni mehanizam humor i da su ilustracije nastale upravo sa idejom da na šaljiv način pomogne i drugima da se nose sa ovom bolešću.

„Kada imate MS kao da sebe treba potpuno da rekonstruišete i rastavite na delove i onda sastavite ponovo, ali u nekom drugom obliku i za to je potrebna podrška“, rekla je Kostadinović.

Poslednjih pet godina u Srbiji država je na pozitivnu listu lekova uvrstila sve visoko efikasne terapije za lečenje relapsne i primarno progresivne muliptle skleroze i time se upetostručio broj osoba u Srbiji sa MS-om koje se leče o trošku države.

Foto: Press centar UNS

Psihoterapeutkinja Savetovališta, Vanja Taleski rekla je da se u Savetovalište najčešće dolazi u trenutku kada se pacijentu saopšti dijagnoza sa pitanjem I šta sad.

“MS je kao jedan nezvani gost koji se tako ušunja u kuću i sakrije negde, ali je tu, prisutan je i zato je važno da se o njemu razgovara, jer je to jedini način da se sa njim i suočimo“, zaključila je psihoterapeutkinja.

Od MS-a u Srbiji boluje oko 9000 ljudi. Ova teška neurološka bolest može dovesti do potpune oduzetosti i trajnog invaliditeta kod obolelih. Multiple Skleroza najčešće se javlja između 20. i 40. godine života što dovodi do velikih psihosocijalnih problema kod obolelih, ali i kod članova njihove porodice.

Neuropsiholog u Savetovalištu, Marija Parojčić rekla je da su se od početka vodili time šta je to što bi oni u Savetovalištu mogli da urade za pacijente.

„Mi želimo na preveniramo mentalne poteškoće kod naših pacijenata. Obolelima od MS-a ne treba još jedna dijagnoza, ne treba im depresija. Naša misija je da sprečimo da normalne ljudske emocije poput tuge i bola ne prerastu u nešto ozbiljnije.“, istakla je Parojčić.

Ovo obeležavanje rada Savetovališta, kao i sve aktivnosti koje Društvo MS Srbije realizuje, podržano je od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, borilačku i socijalnu politiku.

Autor: Iva Jovanović

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs