Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Svečano otvaranje izložbe "Poslednje odredište Aušvic"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

PC info

12. 05. 2015.

Svečano otvaranje izložbe "Poslednje odredište Aušvic"

U petak, 15. maja 2015. godine u 13 sati u Istorijskom muzeju Srbije na Trgu Nikole Pašića br. 11 u okviru manifestacije „Muzeji Srbije. 10 dana od 10 do 10” biće svečano otvorena izložba „Poslednje odredište Aušvic”.

Na otvaranju će govoriti jedan od autora izložbe dr Milan Kolјanin, viši naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju, Siniša Šešum, šef kancelarije Uneska u Sarajevu i Asja Drača Muntean, pomoćnik ministra kulture i informisanja za međunarodne odnose, evropske integracije i projekte.

Izložba se realizuje uz podršku i pokrovitelјstvo Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Izložba "Poslednje odredište Aušvic" ponovo podseća na stradanje u Aušvicu – fabrici smrti, u kojoj je ubijeno i umrlo više od milion i sto hilјada lјudi i pred mlade generacije, nedovolјno upoznate sa tragedijom ovog mesta, iznosi veličinu stradanja i žrtava Aušvica, kao i logora otvaranih na teritoriji Srbije i Jugoslavije.

Izložba ima za cilј da personalizacijom žrtava logora sa prostora Srbije (kroz prikaz njihovog predratnog života, načina njihovog diskriminisanja, zatvaranja, prebacivanja i uništenja u logoru), predstavi osnovne činjenice vezane za postojanje logora (ideologiju koja ga je osmislila i formirala, zločince i njihove saradnike koji su omogućavali njegovo postojanje).

U isto vreme, izložba će pokazati kako je upravo Aušvic postao važno mesto kolektivnog pamćenja savremenog sveta, kao i razloge i posledice negiranja svesti o njegovom postojanju i potiskivanja sećanja na njegove žrtve.

Autorski tim izložbe (dr Milan Kolјanin (ISI), dr Olga Manojlović Pintar (INIS), dr Radmila Radić (INIS), mr Sanja Petrović Todosijević (INIS), Slađana Bojković (IMS), Izabela Tomović Martinov (IMS)) je prikupio ogroman materijal: fotografije, filmove, arhivska dokumenta, usmena svedočanstva poslednjih živih svedoka i porodične i lične memorabilije, koje prikazuju predratni život jevrejske zajednice u današnjoj Srbiji i svedoče o konkretnim lјudima i čitavim porodicama koje su nestale u Holokaustu, kao i o onima koji su kao pripadnici i simpatizeri pokreta otpora ili kao radna snaga odvođeni u Aušvic tokom četiri ratne godine.

Posebnu vrednost izložbi daju prikuplјena usmena svedočanstva poslednjih preživelih čije će reči najjasnije prikazati današnjim građanima Srbije užas najveće fabrike u nacističkoj industriji smrti, kao i baza podataka, rezultat istraživačkog rada autorskog tima, sa skoro 12.000 imena lica, koja su sa teritorije Srbije deportovana u logor Aušvic. Izložba predstavlјa pokušaj da se javnost Srbije uvede u složeni dijalog sa prošlošću preispitivanjem uloge posmatrača zločina i onih koji su ga marginalizovali u sadašnjosti.

Koncentracioni i logor smrti Aušvic je paradigma Drugog svetskog rata – fabrika smrti u kojoj je ubijeno i umrlo više od milion i sto hilјada muškaraca, žena i dece.

Više informacija možete pronaći u saopštenju.

 

Osoba za kontakt:

Nenad Belјinac, saradnik za marketing u IMS, tel.: 060/ 3398 018

mejl: nenad.beljinac@imus.org.rs

 

 

Izvor: Istorijski muzej Srbije


Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs