Prolom voda
Prolom voda
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

20. 05. 2016. Vila dinastije Obrenović pored Smedereva, 21. maj

Veče u vili dinastije Obrenović

Sutra možete besplatno da provedete veče u vili dinastije Obrenović pored Smedereva. Tura se realizuje od 16.30 do 22 časa. Pored razgledanja vile bićete u prilici da slušate orkestar Jelene Ugrinić uz dirigenta Marka Đorđevića.

Posete su moguće isključivo nakon prethodnog prijavljivanja u Turističko-­informativnom centru Smedereva, telefonom 026/615.666 ili putem e­pošte vila.obrenovic@smederevo.org.rs .

Podsetimo, letnjikovac dinastije Obrenović  smeštena je na najlepšem delu grada Smedereva, u naselju Plavinac, koji je okrenut ka severu prema Dunavu i banatskoj ravnici. Knez Miloš je1829. godine u Smederevu kupio vinograd. Marta 1836. Ispred letnjikovca nalazi se poveći oblikovani kamen, tzv. binjektaš, koji je knezu služio za lakše uzjahivanje konja, jer je bio srednjeg rasta i dežmekast. Tek kasnije kralj Milan Obrenović uvodi raskoš i lakeje u ovaj letnjikovac. Kraljevski par se tu često odmarao, pa je izgledalo da se dvor preselio u Smederevo. Pored vile izgrađeno je igralište za kriket i tenis, prvo u Srbiji. U tom ambijentu Natalijin sin, kralj Aleksandar i kraljica Draga Mašin, provodili su najduže vreme, sklanjajući se zbog svog neobičnog života i braka, sve do pogibije 1903. godine. Za vreme njihovog boravka u letnjikovcu su priređivana svakodnevna veselja, gozbe, susreti i igre. Po ubistvu Aleksandra i Drage, Natalija daruje letnjikovac pukovniku Antoniju Oreškoviću, načelniku štaba drinske vojske. Letnjikovac ima 30 hektara vinograda i parka.

Vila je za javnost otvorena prvi put 2014. godine. Enterijer u vili je postavka Istorijskog muzeja Srbije. U prizemlju su salon, trpezarija, kuhinja, na spratu dva apartmana, minimalistički opremljeni radni kabinet. Vila je više puta pljačkana, a preostale originalne slike su u beogradskom Narodnom muzeju, dok su u vili reprodukcije.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs