Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  Program Manifestacije u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

12. 05. 2017.

Program Manifestacije u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog

Program manifestacije "Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10" u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu

 

 

PROGRAM ZA PERIOD SUBOTA-SREDA, 13–17. MAJ:

Subota, 13. maj

- 19 sati: priča kustosa i TV film: Ivan Tabaković – serijal Slikari i vajari u okviru izložbe Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog 

Uz uvodne reči kustosa, dokumentarna emisija (RTV Beograd 1986, režija Gojko Škarić, scenario Irina Subotić) govori o životu i stvaralačkom opusu Ivana Tabakovića.

Nedelja, 14. maj

- 11-13 sati: Dečja radionica: Šta to slika skriva?  

Interaktivni edukativni program predstaviće deci dela čuvenih umetnika iz kolekcije Pavla Beljanskog koji skrivaju neku poznatu, „stvarnu ličnost“, pružiti im obilje informacija o njima i podstaći ih da izraze sopstvenu kreativnost.

Ponedeljak, 15. maj

19 sati: predavanje u saradnji sa tumačem na znakovnom jeziku: Osnivači Galerije SANU

Predavač: Milica Orlović Čobanov viši kustos Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, u saradnji sa tumačem na znakovnom jeziku, Ninom Baranovski.

Nekoliko likovnih umetnika iz kolekcije Pavla Beljanskog, darodavčevih savremenika, odigralo je značajnu ulogu u formiranju Galerije SANU u Beogradu. Reč je o Nedeljku Gvozdenoviću, Ivanu Tabakoviću, Peđi Milosavljeviću i Ljubici Cuci Sokić. O umetnicima, osnivačima i radu Galerije SANU, u okviru izložbe Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog govoriće Milica Orlović Čobanov, u saradnji sa tumačem na znakovnom jeziku.

- 18–22 sata: Otvoreni atelje studenata Akademije klasičnog slikarstva, Univerziteta EDUCONS, Sremska Kamenica

U izložbenom prostoru Spomen-zbirke studenti Akademije klasičnog slikarstva (Univerzitet EDUCONS) prikazaće posetiocima proces nastajanja njihovih radova inspirisanih delima iz kolekcije Pavla Beljanskog.

 Utorak, 16. maj

- 19 sati: predavanje iz ciklusa

U susret Jubileju Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog (1968–2017):  

Od muzeja savremene umetnosti do suptilnosti savremene muzeologije

Predavač: dr Milan Popadić, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu

Jedan od laureata Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog pred publikom će govoriti o ulozi koju je Nagrada odigrala u građenju njegove karijere, do statusa afirmisanog istoričara umetnosti. Tema predavanja bavi se muzejima moderne i savremene umetnosti u HH veku. Pred savremenu muzeologiju postavljene su brojne nedoumice, a centralno istraživačko pitanje jeste: može li savremena muzeologija iskoristiti iskustvo odnosa između savremene umetnosti i muzeja, te preobraziti aktuelnu protivrečnost u upotrebljiv i komunikativan model saznanja?

 

- 18–22 sata: Otvoreni atelje studenata Akademije klasičnog slikarstva, Univerziteta EDUCONS, Sremska Kamenica

 

Sreda, 17. maj

-18–22 sata: Otvoreni atelje studenata Akademije klasičnog slikarstva, Univerziteta EDUCONS, Sremska Kamenica

 

 

 

Dečja radionica

 

O MANIFESTACIJI:

Najveća nacionalna muzejska manifestacija se, pod sloganom Muzej u gostima i besplatan ulaz za sve posetioce, ove godine održava od 11. do 20. maja, završno sa Evropskom noći muzeja (20. maj). Tokom deset dana, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog će zahvaljujući različitim sadržajima i brojnim saradnicima, posetiocima omogućiti upoznavanje sa izložbama kroz raznovrstan prateći program u vidu tumačenja postavki, predavanja, projekcija i radionica. U Evropskoj noći muzeja publika svih uzrasta i interesovanja moći će da uživa u raznovrsnim umetničkim i edukativnim temama.

 

O IZLOŽBAMA:

Grafički omnibus:

Ljubomir Ivanović, Mihajlo S. Petrov, Đorđe Andrejević Kun

(11. maj – 16. jul)

Autori izložbe:

Ljiljana Bašić, Marija Bogdanović i Slaven Popara, Narodna biblioteka Srbije

Kustos izložbe: Marta Đarmati, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog

Izložba Grafički omnibus: Ljubomir Ivanović, Mihailo S. Petrov, Đorđe Andrejević Kun od 11. maja predstaviće novosadskoj publici deo posebnih fondova Narodne biblioteke Srbije, u okviru izložbe grafika, crteža i arhivske građe trojice istaknutih umetnika. Tri slikara, iako različitih umetničkih senzibiliteta, ostvarila su najviše domete srpske moderne grafike prvih decenija dvadesetog veka. Cilj izložbe je unapređenje dostupnosti posebnih fondova Narodne biblioteke Srbije i produbljivanje međuinstitucionalne saradnje, u skladu sa ovogodišnjim sloganom manifestacije – Muzej u gostima.

 

Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog

(11. maj – 31. avgust)

Autori izložbe:

dr Jasna Jovanov i Milica Orlović Čobanov

Od 11. maja izložba Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog nakon zapaženog gostovanja u Beogradu biće duostupna i novosadskoj publici. Kao jedno od centralnih dešavanja kojim Spomen-zbirka Pavla Beljanskog tokom 2017. godine obeležava šest decenija od osnivanja, izložba slavi i pola veka od osnivanja Umetničkog saveta Galerije SANU, ali i same Galerije ove značajne institucije. Spomen-zbirka ima više razloga da obeleži jubilej: u osnivanju Galerije pored Nedeljka Gvozdenovića, jednog od bliskih prijatelja Pavla Beljanskog, učestvovali su i Peđa Milosavljević i Ljubica Cuca Sokić, takođe autori iz njegove kolekcije; tokom proteklih pet decenija, radovi umetnika iz kolekcije Beljanskog, izlagani su u Galeriji SANU na monografskim i tematskim izložbama; arhivska građa Galerije SANU i Spomen-zbirke se međusobno dopunjava i, kao i sama postaavka, stvara autentičnu sliku o vremenu kada su ovi umetnici delovali, posebno u vremenu kada su postali akademici.

 

Umetnici, akademici u Spomen zbirci


 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs