Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  KUPINIK – POSLEDNJA PRESTONICA SRPSKIH DESPOTA
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

20. 05. 2017.

KUPINIK – POSLEDNJA PRESTONICA SRPSKIH DESPOTA

Zavičajni muzej Ruma organizuje izložbu na tvrđavi Kupinik od 10 do 22 časova

 

Tvrđava Kupinik je nepokretno kulturno dobro od velikog značaja. Sagrađena je krajem 13. ili u prvoj polovini 14. veka u Sremu, u mrtvaji reke Save, kao vojno-graničarsko utvrđenje ugarskog kralja. Početkom 15. veka prelazi u ruke despota Stefana Lazarevića, a potom u ruke despotske porodice Branković. Kao takva predstavljala je poslednju prestonicu srpskih despota.

Tokom 2016. godine obeležene su tri godišnjice vezane za srpsku despotsku porodicu Branković: 530 godina od njihovog dolaska u Srem, pet vekova od smrti Svetog vladike Maksima i tri stotine godina od spaljivanja moštiju Brankovića. Tim povodom je Zavičajni muzej Ruma, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture republike Srbije, stručnu pomoć saradnika iz Agencije za razvoj Opštine Pećinci i kustosa iz Vojnog muzeja Beograd, pripremio izložbu. U nacionalnoj muzejskoj manifestaciji “Muzeji Srbije – 10 dana od 10 do 10” odgovarajući na temu manifestacije – “Muzej u gostima” izložba će biti predstavnjena novosadskoj publici.

Izložba traje do 20. maja

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs