Događaji i priče iz muzeja
18. 05. 2017. Gradski muzej Sombor, 18. maj
Ritam spirale – poziv da upoznamo prošlost
Povodom Međunarodnog dana muzeja, a u okviru manifestacije „Muzeji Srbije, deset dana od 10 do10“, Arheološko odeljenje Gradskog muzeja u Somboru pripremilo je izložbu „Ritam spirale“ – rekonstrukcija kostima i nakita srednjeg bronzanog doba (kultura grobnih humki, XV-XIV vek p. n. e). Izložbu će otvoriti docent Filozofskog fakulteta iz Beograda dr Marija Ljuština 18. maja u 18. sati.
Autor izložbe je Anđelka Putica, viši kustos arheolog Gradskog muzeja Sombor. Za konzervaciju, rekonstrukciju i 3D model bili su zaduženi konzervator Danijela Jovanović i arhitekta Marko Aleksić, saradnici Centralnog instituta za konzervaciju iz Beograda. Dizajn kostima uradila je inženjer dizajna tekstila Olivera Damjanović, a kopiju nakita akademski umetnik Dimitrije Ćelić. Realizaciju izložbe potpisuje viši konzervator Pavle Karabasil, a promociju kustos arheolog Gradskog muzeja Sombor Viktorija Uzelac.
Izložba „Ritam spirale“ je priča ispričana kroz arheološku prizmu i deo je drevne prošlosti koja je veoma blisko povezana sa kulturama i civilizacijom Evrope. Društveni poredak pojedinca u širem kontekstu života u bronzanom dobu prelazeći iz okvira nauke dovode nas do određenih pretpostavki vezanih za identitet i položaj koji pojedinac stiče u zajednici tokom vremena. Grupe artefakata koje se pojavljuju kao deo pogrebnog inventara (ostaci odeće, nakita, prilozi u grobovima) otkrivaju nam informacije koje se odnose na pol, godine starosti, status osobe u vreme smrti, a ponekad informacije vezane za samu smrt.
Na izložbi će biti predstavljen nakit kulturnog kompleksa poznatog kao Hügelgräber, odnosno Kultura grobnih humki, srednjeg bronzanog doba koji se u okviru regionalnih varijanti izdvaja u izradi metalnih predmeta i proizvodnji keramike. Ritam spirale su zadala dvadeset i dva fragmenta bronzanog lima, na kojima je urađen konzervatorski tretman sa ciljem prvobitne rekonstrukcije izgleda predmeta — nanogvice.
Nanogvica je nakit izrađen od široke trake bronzanog lima, sa više ili manje naglašenim centralnim rebrom, koje se završava spiralnim diskom od žice kružnog ili četvrtastog preseka, na oba kraja. Deo su inventara ženskih grobova Kulture grobnih humki na teritoriji srednje Evrope, nošene kao deo nakita na nogama. Bronzana nanogvica iz Koluta, na osnovu podataka, dobijenih konzervatorskom analizom i tokom procesa rekonstrukcije, sastojala se od dve spirale sa po tri navoja, ukrašene punktiranom talasastom linijom.
Nošenje nakita, njegov sjaj i forme, rasporedi po telu i odeći, zamišljeni zvuk metala u pokretu vlasnika, boje i refleksije bronze, svakako su predstavljali vid socijalne prezentacije, lične i polne promocije kao i predstavu moći.
Ritam spirale je izložba koja pruža jedan novi uvid u daleku prošlost koja nas poziva da je što bolje upoznamo.
S.S.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.