Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  Evropska Noć muzeja u Smederevu deveti put za redom
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

20. 05. 2017.

Evropska Noć muzeja u Smederevu deveti put za redom

U subotu 20. maja 2017. od 18 časova do 1 sat posle ponoći u organizaciji Muzeja u Smederevu na dve lokacije biće održana Evropska Noć muzeja deveti put za redom.

U  Muzeju u Smederevu, Omladinska 4, biće održana večernja izložba sa koncertom Despot Đurađ Branković u delu braće Nastasijević: susret Rudnika i Smedereva, autora mr Snežane Cvetković i Miroslava P. Lazića, viših kustosa smederevskog muzeja. 

U pratećem programu, biće održan koncert kamernog sastava orkestra „Svetlost“ iz Smedereva.

Učesnici su Jelena Ugrinić (viola), Staša Timotijević (čelo) i Nemanja Petković (klarinet), a rukovodilac i dirigent je Marko Đorđević.

Program počinje u 18 časova, a završava oko 20 časova. Koncert počinje u 19 časovaTrajanje izložbe je od 20. maja do 20. septembra tekuće godine

O izložbi:

Istorijske i kulturne spone između Rudničkog kraja i Smedereva brojne su i duboke, najintenzivnije u poznom srednjem veku, u vreme despota Đurđa Brankovića. Duh despotske porodice Branković bio je izuzetno živ u Gornjem Milanovcu i Rudničkom kraju i tokom prvih decenija 20. veka, pronalazeći umetnički eho u talentovanoj građanskoj porodici Nastasijević iz Gornjeg Milanovca. Traženje inspiracije u srednjovekovnoj prošlosti i njeno preobražavanje u duhu savremene umetnosti, ujedinjavalo je braću Nastasijević u zajedničkom umetničkom delovanju.

Transponovanje lične drame i istorijske tragičnosti despota Đurđa Brankovića kroz umetnički izraz braće Nastasijević: književni, muzički i likovni, bili su nam inspiracija i povod za organizaciju izložbe. Nјihovo zajedničko delanje na ovom polјu predstavlјa fenomen u srpskoj kulturnoj istoriji.

Muzička drama „Đurađ Branković“, izvedena pred publikom u Narodnom pozorištu u Beogradu 12. juna 1940. godine, bila je umetnički trijumf braće Nastasijević. Prema Momčilovom dramskom tekstu „Đurađ Branković“, Svetomir je komponovao muziku,  dok su nacrte za scenografiju radili i Svetomir i Živorad. Konačno, realizovana je scenografija slikara Stanislava Staše Beložanskog.

Nadahnut stvaralaštvom starije braće, lik despota Đurđa Brankovića i njegovo vreme oživeo je i Slavomir Nastasijević u istorijskom romanu „Teško pobeđenima“ (Beograd, 1976).

Izložbena postavka je realizovana zahvalјujući pozajmici predmeta iz Legata braće Nastasijević iz Muzeja Rudničko-takovskog kraja u Gornjem Milanovcu, Muzeja pozorišne umetnosti u Beogradu, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ u Beogradu i Narodnoj biblioteci u Smederevu.

Pokrovitelј izložbe je Grad Smederevo.

U  Gradskoj galeriji savremene umetnosti Smederevo, Trg Republike 5, biće otvorena izložba I’m Forever Blowing Bubbles, autora Saše Tkačenka. Svečano otvaranje je u 20 časova, a posetioci izložbu mogu pogledati do 20. juna.

O izložbi:

Izložba I’m Forever Blowing Bubbles otvara polјe u kome se na indirektan način preispituje pojam i ideal uspeha u savremenom društvu. Galerija, tačnije njena arhitektonska osnova, u vidu platformi, odnosno grafikona (gubitak radnih mesta nasuprot rezultatima i kvotama sportskih mečeva) poslužila je kao poligon za konstruisanje imaginarnih teritorija koje emituju različite informacije. Suprotstavlјanjem datih informacija, umetnik kreira određenu vrstu ogledala u kome pojedinac zagledan u različite brojke i statističke podatke, demistifikuje fragilnost sistema i simulakrum savršenog poretka. U isto vreme zastava na koju je apliciran tekst I’m Forever Blowing Bubbles postavlјena u prostoru kao napušteni predmet, predstavlјa neku vrstu monologa umetnika. Zastava kao simbol moći u ovom slučaju skrajnuta i na podu, mapira pogled sa margine zagledan u idealizovani centar, sa ironično patetičnim otklonom ka objektivnom sagledavanju realnosti.

Biografija umetnika:

Saša Tkačenko (1979) živi i radi u Beogradu. Od 2008. godine kontinuirano učestvuje na izložbama u zemlјi i inostranstvu (odabrane izložbe: Centar Pompidu u Parizu, Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, mumok – Muzej moderne umetnosti u Beču, Muzej savremene umetnosti u Zagrebu, MNAC – Nacionalni muzej savremene umetnosti u Bukureštu, Times Muzej u Guangdžou, Muzej savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, ACP – Australijski Centar za fotografiju u Sidneju, Muzej grada Beograda, Künstlerhaus u Bremenu, UnionDocs Centar za dokumentarnu umetnost u Nјujorku, Castello di Rivoli – Muzej savremene umetnosti u Torinu). Boravio je na artist-in-residence programima u ISCP Nјujorku, T.I.C.A-AirLAb Institutu za savremenu umetnost u Tirani. Nјegovi radovi nalaze se u kolekcijama Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Telenor kolekciji savremene srpske umetnosti.

Saznajte više o programu na: www.mus.org.rs ili www.facebook.com/muzejsd

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs