Prolom voda
Prolom voda
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

18. 05. 2017.

"Umetnička dela u oniksu"

U Pokrajnskom zavodu za zaštitu prirode u Novom Sadu danas je otvorena izložba "Umetnička dela u oniksu" čiji je autor porodična radionica „Blagojević“

 

Rukotvorine od oniksa će biti predstavljena od 18. do 20. Maja 2017. (od 10 – 22 časa). Oniks pripada grupi karbonatnih sedimentnih stena. Kompaktne su građe sa izraženom venastom strukturom. Naziv oniks ima nekoliko tumačenja. Asirska reč oniks znači prsten, a na grčkom nokat ili kandža, smatra se da je to zbog njegove neprozirnosti. Oniks je kamen poznat vekovima.


Porodična radionica „“Blagojević“ izrađuje godišnje oko 500 svojevrsnih umetničkih dela od poliranog oniksa. Od uložaka za kandila, koji su nekada pravlјeni od stakla, preko svećnjaka, abažura za lampe, pepelјara, čaša, flaša i drugih upotrebnih predmeta. Po izradi uložaka za kandila jedinstveni su u celoj bivšoj Jugoslaviji. Do sada su ih po preporuci radili za manastire na Kosovu i Metohiji, za Dečane, Pećku patrijaršiju i Duboki Potok. Za svoje radove dobili su i priznanje od Fakultet primenjene umetnosti a izlažu ih na sajmovima u zemlјi i inostranstvu.

Radionica „MAKETARSTVA – HOBI ILI NEŠTO VIŠE?“ , 20. maj 2017. (od 17h do 22h) autori su članovi Maketarskog Kluba Novi Sad sa gostima , članovima Beogradskog Maketarskog Kluba - IPMS Srbija. Maketarski klub " Novi Sad" je osnovan 6. aprila 2011 godine. Sastavlјamo makete brodova, aviona, tenkova, istoriske scene -diorame i sve to u minijaturi.Maketrstvo je odličan hobi za opuštanje, razonodu i edukaciju, odnosno učenje kroz izradu maketa. Starosna granica nije prepreka za ovaj hobi.

Tokom trajanja radionice pokazaćemo vam kako sve to izgleda kako se prave makete i kako se farbaju. Kako od gomile plastike i drveta ili već kojeg materijala, nastaje , avion , brod , tenk , automobil a sve to uz mirnu ruku i oštro oko. Farbanje četkicom i airbrush-vazdušnim pištolјem, specijalne boje i još puno toga.

 

Foto: Pokrajinski zavod za zaštitu prirode


Posetioci manifestacije će moći da vide stalnu prirodnjačku postavku Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode u kojoj se prikazuje bogatstvo biološke i geološke raznovrsnosti naše zemlјe. Prirodnjačkom izložbom dominira lobanja sa klјovama runastog mamuta (Mammuthus primigenius), izvađena 1947. godine iz korita reke Tise kod Novog Bečeja. Lobanja se odlikuje veličinom, te se na osnovu toga smatra se da je jedinstven primerak ne samo na teritoriji naše zamlјe već i u Evropi. Naša prirodnjačka postavka u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, otvara vrata svim zainteresovanima da bolјe upoznaju vrednosti, karakteristike, kao i aktivnosti u zaštiti i očuvanju naše prirodne baštine.


Sem stalne postavke Zavod je pripremio izložbu fotografija „STENE – SKRIVENE BOJE I OBLICI“. Autor izložbe Darko Timotić, diplomirani inženjer geologije za paleontologiju, je izabrao najinteresantnije primerke stena i minerala koje je stavio ispred objektiva fotoaparata, kako bi nam prikazao lepotu koja je skrivena od oka občnog posmatrača. Odabrane fotografije pobuđuju maštu i teraju na razmišlјanje o nastanku stena i minerala i njihovom značenju. Na fotografijam su pokazani primerci poludragog i dragog kamena iz celog sveta sa posebnim akcentom na primerke sa lokaliteta u Srbiji. Jedan od najpoznatijih lokaliteta je „Kozije brdo“ koji se nalazi u granicama NP „Fruška gora“. Izložbom se publici prikazuje geodiverzitet sa umetničke tačke gledišta. Projekat „Stene - skrivene boje i oblici“ finansiran putem konkursa #Zajednicizajedno2016 kompanije NIS.



Dobro došli na manifestaciju „Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10“ u Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs