Događaji i priče iz muzeja
14. 05. 2015.
Dan Pozorišnog muzeja Vojvodine i dodela Nagrade za životno delo iz oblasti teatrologije „Lovorov venac“
U okviru Manifestacije „Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10“ Pozorišni muzej Vojvodine upriličuje program povodom Dana Pozorišnog muzeja Vojvodine i Noći muzeja, u galeriji „Platoneum“, SANU, Ogranak u Novom Sadu, u ulici Nikole Pašića broj 6, 16. maja sa početkom u 18 časova.
Na svečanosti povodom Dana Pozorišnog muzeja Vojvodine, biće dodeljena Nagrada za životno delo iz oblasti teatrologije „Lovorov venac“ prof. dr Radoslavu Laziću iz Beograda, a zatim će se Muzej predstaviti izložbom „Đorđe Lebović – svedok protiv svoje epohe“, autorke Ivane Koči, kustoskinje Muzeja (dizajn izložbe: Milisanda Marković i Nenad Bogdanović).
I ove godine imamo čast da se na prigodan način odužimo dragim saradnicima i prijateljima, koji su nas zadužili nesebičnim radom, zalaganjem i podrškom, i zahvaljujući kojima naša kuća kontinuirano razvija i bogati svoju delatnost i svoje programe, kao i mnogo poštovanim darodavcima koji su svojim poklonima obogatili fond našeg Muzeja.
Dobitnici zahvalnica za 2015. godinu su :
Dušan Gutović iz Novog SadaMiroslav Miki Radonjić iz Novog Sada
Aleksandar Milosavljević iz Novog Sada
Brane Marjanović iz Kikinde
Zlata Lebović iz Beograda
Bojana Andrić iz Beograda
Jelena Kovačević iz Beograda
O izložbi:
Izložbom Đorđe Lebović – svedok protiv svoje epohe predstavljamo javnosti raznorodno delo ove jedinstvene umne i stvaralačke pojave na našim prostorima, čiji se misaoni i kreativni potencijal koncentriše oko nekoliko jezgara, kako žanrovskih i kroz različite medije (proza, drama, esejistika; pozorište, radio, film, televizija, strip) tako i filozofskih, etičkih i društvenih.
Logori kao monstruozni koncepti smrti i prostori raščovečenja i stradanja čoveka XX veka čine veliki korpus Lebovićeve stvaralačke preokupacije. S obzirom da je izvođen u bivšoj Jugoslaviji i inostranstvu (njegov Nebeski odred igra se i danas), izložba prikazuje prizore iz čuvenih predstava Srpskog narodnog pozorišta, Jugoslovenskog dramskog, Beogradskog dramskog, te pozorišta u Osijeku, Sarajevu, Narodnog pozorišta u Varšavi, Kamernog teatra „Holdvilag” u Budimpešti, itd. Ostvarivao se, nadalje, preko uspešnih televizijskih scenarija za ratne drame, ali i one istorijsko-biografske – Aleksa Šantić, sve do popularnih ratnih akcionih žanrova, među kojima je i scenario za film Valter brani Sarajevo.
Izvor: Pozorišni muzej Vojvodine
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.