Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  Program manifestacije "Muzeji za 10" za ponedeljak, 14. maj
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

14. 05. 2018.

Program manifestacije "Muzeji za 10" za ponedeljak, 14. maj

Program manifestacije "Muzeji za 10" za ponedeljak, 14. maj

MUZEJ JUGOSLAVIJE

Od 14. do 20. maja u 16 časova - Stručna vođenja kroz rad na stalnoj postavci Muzeja Jugoslavije Muzejska laboratorija u objektu Stari muzej. Kroz kompleks vode članovi studentskog kluba Muzeja Jugoslavije.

 

MUZEJ SAVREMENE UMETNOSTI

Od 14. do 20. maja u 17 časova - Šetnja kroz sekvence - Mladi istoričari i teoretičari umetnosti šetaju sa publikom kroz neke od 18 sekvenci savremene umetnosti iz zbirki MSUB. Ovo je prilika da se publika upozna sa pravcim, pojavama, delima pojedinaca koji su obeležili razvoj savremene umetnosti na našim prostorima, ali i da prodiskutuje i sazna više o istorijskim, političkim i socijalnim okolnostima koja su oblikovala umetničku scenu u 20. i 21. veku.

Od 14. do 20. maja u 19 časova - Večernji razgovori u Salonu - Mladi istoričari umetnosti razgovaraju sa publikom o izložbi, novim medijima i mogućnostima koje umetnicima nude savremena nauka i tehnologija.

 

MUZEJ POZORIŠNE UMETNOSTI SRBIJE

14. maj u 18 časova - Koncert u okviru projekta "Dar različitosti" - Projekat se bavi osnaživanjem, motivacijom i integracijom u vršnjačku grupu adolescenata sa autizmom i drugim razvojnim problemima (poput disgrafije, diskalkulije, disleksije, poremećaja pažnje), putem različitih grana umetnosti i individualnog pristupa svakom učesniku. Projekat je od izuzetne važnost i za razvoj svakog prosečnog tinejdžera, koji kroz umetničke aktivnosti uči da poštuje različitost i razvija toleranciju. Projekat obuhvata muzičke, dramske i likovne radionice u kojima mladi zajedničkom stvaralačkom energijom realizuju umetničko delo i kroz umetnost ostvaruju svoje snove. Na koncertu će učesnici u projektu pokazati šta su do sada naučili. Organizator projekta i koncerta je Muzičko-opersko-teatarska organizacija MOTO, u saradnji sa VIS Nebograd, Humanitarnom organizacijom za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju „Dečje srce“, Fakultetom za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju FASPER, a pod pokroviteljstvom Fondacije „Trag“ i Eurobank Srbija.

 

PTT MUZEJ

Od 14. do 18. maja u 13 časova - Stručno vođenje kroz stalnu postavku "Tačka spajanja". Cilj stalne postavke, pod nazivom "Tačka spajanja", je da prikazani eksponati posetiocima omoguće da prate istoriju i razvoj Srbije kao države i razvoj privatnog i društvenog života u zemlji. Kroz istoriju poštanskog saobraćaja, pregled predmeta koji su korišćeni, načini transporta poštanskih pošiljaka, zakona koji su donošeni, upotreba različitih telekomunikacionih aparata,  uvođenja novih poštanskih tehnologija, može se pratiti na koji način, koliko brzo i sa kolikim uspehom se Pošta uključivala u evropske i svetske tokove. Pored stalne postavke posetioci će imati priliku da pogledaju tematsku izložbu "135 godina telefonije u Srbiji - od induktorskih do mobilnih telefona".

 

MUZEJ VOJVODINE

Od 14. do 20. maja - Novac od porcelana. Čuli ste za kripto valute, a za novac od porcelana? - Novac od porcelana stiže u Evropu iz drevne Kine tokom 18. veka. Proizvođen je u kriznim vremenima, kada se teška ekonomska situacija pokušavala rešiti njegovim izdavanjem. Zato je i nazivan pomoćnim novcem ili novcem iz nužde. Posle Velikog rata, novac od porcelana najviše je korišćen u Nemačkoj, gde ga je proizvodila najpoznatija fabrika porcelana – Majsen. On je jedinstven po umetničkom dizajnu i  kvalitetu. Tokom manifestacije posetioci će imati priliku da vide jedine primerke ovog novca koji se čuvaju u našoj zemlji, i to u depoima Muzeja Vojvodine.

 

SPOMEN-ZBIRKA PAVLA BELJANSKOG

14. maj u 19 časova - Koncert klasične muzike Trio MAM - Program koncerta klasične muzike u izvođenju trija MAM, obuhvatiće različite žanrove, od baroka do savremenih autora. Trio MAM nastao je spontano, iz želje za muziciranjem i udruženim nastupanjem tri mame – Marijane Josipović Mirković (flauta), Anđelke Simikić (klavir) i Marije Vasić (flauta). Zajednička druženja, međusobna iskustva i ljubav prema deci i muzici ove umetnice pretočile su u zvuk trija MAM.

 

MUZEJ GRADA NOVOG SADA

14. maj u 19 časova - "Pola veka Zbirke strane umetnosti" stručno vođenje kroz stalnu postavku - Zbirka strane umetnosti. Povodom obeležavanja 50 godina od kako je legat dr Branka Ilića posato dostupan javnosti kroz stalnu postavku Muzeja grada Novog Sada, Ljiljana Lazić, muzejski savetnik, podsetiće sugrađane o nastanku, sadržaju i trajnim vrednostima koje se čuvaju u okviru najznačajnije zbirke strane umetnosti na prostoru Vojvodine.

 

GALERIJA MATICE SRPSKE

Od 14. do 20. maja u 12 i 18 časova - Kustoske priče - Publika će imati priliku da se na popularan način upozna sa stalnom postavkom Galerije Matice srpske. Kustosi Galerije će svakog dana u dva termina predstavljati umetnost XVIII, XIX i XX veka kroz priče o modi i modnim detaljima na umetničkim delima, o vezi književnosti i umetnosti, o zabavi i slobodnom vremenu i ljubavnim pričama prikazanim na delima, o istoriji u slikama, autoportretima i današnjem selfiju kao i o uticajima francuske na srpsku umetnost.

 

MUZEJ SREMA U SREMSKOJ MITROVICI

14. maj u 14 časova - Otvaranje izložbe Prirodnjačkog muzeja iz Beograda "Crno i belo – priča o čokoladi" - Posetioci će na izložbi saznati gde je pronađena najstarija čokolada na svetu, kako je izgledala čokolada Maja i Asteka i koju je ulogu imala u njihovom životu, ali i kako je kroz istoriju i različite civilizacije, uz pomoć industrijskog razvoja i komercijalnih zahteva nastajala savremena čokolada u kojoj svakodnevno uživamo. Saznaće takođe šta je praslina a šta pralina, kada je i ko vodio čokoladni rat, gde se nalazi Akademija čokolade i gde postoji čokoladno ropstvo. Videće čokolade raznih oblika, veličina i ukusa, pribor i posude za čokoladu kakve su koristili Maje i Asteci, prvu  „u ustima topivu“ čokoladu, napravljenu davne 1879., prvu kutiju za praline kreiranu pre skoro sto godina, prvu čokoladu sa naših prostora i još mnogo drugih zanimljivih i ukusnih eksponata. Na izložbi će biti prikazan višestruki značaj čokolade, ne samo kao omiljene poslastice, već i kao privredni, ekonomski i civilizacijski faktor. Izložba se organizuje u prostorijama centralne zgrade Muzeja na adresi Vuka Kardžića 3.

 

ZAVIČAJNI MUZEJ RUMA

14. maj u 19 časova - Otvaranje izložbe Fondacije Balkankult  "Srpkinja, heroina Velikog rata" - Izložba osvetljava herojsku ulogu žene, seljanke i građanke, na čijim plećima su ostali porodica, kuća, imanje, popaljeno i opljačkano ognjište i briga za voljene koji su bili na frontu, te predočava ulogu žene u Prvom svetskom ratu. Autor izložbe je Dimitrije Vujadinović.

 

NARODNI MUZEJ ZRENJANIN

Od 14. do 20. maja - Salon - Izložba "Jožef Pehan – umetnik na prekretnici vekova – dela iz fonda Gradskog muzeja u Vrbasu i kolekcije Mandić" -Izložba je  rezultat saradnje dve muzejske institucije – Gradskog muzeja u Vrbasu i Narodnog muzeja u Zrenjaninu. Postavka obuhvata umetnička dela Jožefa Pehana iz fonda vrbaskog Muzeja u vidu slika, crteža, skulptura, ličnih predmeta i fotografija, a znatno je obogaćena i delima iz privatne kolekcije Jovana Mandića iz Novog Sada. Autor izložbe i teksta u katalogu je Ivana Arađan, kustos-istoričar umetnosti iz Narodnog muzeja Zrenjanin, dok su saradnici na izložbi kustosi-istoričari Boro Vojinović i Pavle Orbović iz Gradskog muzeja u Vrbasu, i privatni kolekcionar Jovan Mandić. Cilj izložbe je da predstavi zrenjaninskoj publici dela jednog od najznačajnijih umetnika vojvođanskog prostora, koji je stvarao na samoj prekretnici vekova, i zenit stvaralaštva dosegao u periodu uoči Prvog svetskog rata. Jožef Pehan predstavljen je kao slikar, crtač, skulptor, karikaturista i fotograf. Jedan je od najznačajnijih modernih stvaralaca, koji je svojim delima i talentom znatno obogatio likovni život i vizuelnu kulturu vojvođanskog prostora.

MUZEJ NAIVNE I MARGINALNE UMETNOSTI U JAGODINI

14. maj od 10 do 15 časova - Projekcija filmova - Publika će moći da pogleda serijal dokumentarnih filmova o značajnim naivnim i marginalnim umetnicima iz serijala "Srpska arkadija" autora Dejana Antonijevića, kao i iz serijala "Likovna kolonija naivne i marginalne umetnosti" .

 

NARODNI MUZEJ KRALJEVO

14. maj u 19 časova - Otvaranje izložbe "Meteoriti glasnici svemira" Prirodnjačkog muzeja u Beogradu - Izložba predstavlja jedinstvenu priliku da se šira javnost upozna sa nekoliko najvrednijih originalnih eksponata koji se baštine u Prirodnjačkom muzeju. Meteoriti su uvek interesantna i atraktivna tema, s obzirom da gotovo svi znaju za njih što iz naučno popularne literature, sa filma i sl. Često se greši u vezi identifikacije meteoritskog materija, prepoznati meteorit nije lako, čak i kada je njegov pad primećen. Kroz izložbu posetioci će imati mogućnost da nauče kako da razlikuju meteorit od običnog stenskog materijala sa Zemlje, a saznaće i pojedine elementarne stvari poput: porekla, podele, važnosti izučavanja ove pojave i dr.  Autor je Aleksandar Luković kustos minerolog.

 

ZAVIČAJNI MUZEJ PARAĆIN

14. maj u 19 časova - Otvaranje izložbe "Sportski duh Paraćina" - Izložba koja se bavi nastankom i razvojem sporta u Paraćinu od početka 20. veka. Izložba je tematski podeljena hronološki i po sportovima. Izložbu čine fotografije i trodimenzionalni predmeti iz zbirke Zavičajnog muzeja Paraćin.

 

MUZEJ KRAJINE U NEGOTINU

14.  maj u 18 časova - Otvaranje izložbe "Tradicionalni murali Afrike" - Izložba utorke Nataše NJegovanović Ristić , višeg kustosa Muzeja afričke umetnosti, u galeriji Mokranjčeve kuće, Vojvode Mišića br. 10. Izložba prikazuje fotografije slikanih, reljefnih i mozaičkih ukrasa na arhitekturi – delovima eksterijera i enterijera kuća i čitavih naseobina iz različitih delova afričkog kontinenta. Izložba obuhvata 72 fotografije koje prikazuju afričke kuće zidova oslikanih muralima iz različitih zemalja afričkog kontinenta (Lesoto, Južnoafrička republika, Burkina Faso, Gana, Nigerija, Togo, Čad) i selekciju najznačajnijih likovnih detalja i motiva na muralima.

 

MUZEJ RUDARSTVA I METALURGIJE “BOR“

14. maj u 9.30 časova - Radionica "Mala radionica o konzervaciji tekstila" - Radionica koju organizuju Pedagoško i Konzervatorsko odeljenje Muzeja rudarstva i metalurgije, namenjena deci uzrasta od 5-7 godina. U okviru radionice deci će na edukativno popularan način biti predstavljeno zanimanje - konzervator tekstila. Saznaće šta se dešava sa svakim tekstilnim predmetom koji stigne u Muzej, kako se štiti i čuva od propadanja. Na slikovit način deci ćemo predstaviti pojedine postupke konzervacije kao što su čišćenje, popravak oštećenja i još neke o kojima ne znaju, a htela bi da znaju.

 

CENTAR ZA KULTURU, OBRAZOVANJE I INFORMISANJE „GRADAC“ RAŠKA

14. maj u 18 časova - Tribina: Muzej i njeno veličanstvo publika - Gosti: dr Biljana Đorđević, Narodni muzej u Beogradu i dr Dušica Bojić, Istorijski muzej Srbije. Tribinu vodi kustos Sonja Milićević, Centar za kulturu "Gradac" Raška. Tribina predstavlja uvod u ovogodišnju manifestaciju i objediniće dva segmenta. U okviru prvog, o početnoj ideji i cilju pokretanja manifestacije Muzeji za 10, o značaju povezivanja muzeja, kao i o rezultatima postignutim nakon tri godine njenog održavanja, govoriće jedna od inicijatora i prva koordinatorka manifestacije dr Biljana Đorđević  iz Narodnog muzeja u Beogradu. U okviru drugog segmenta, direktorka Istorijskog muzeja Srbije, dr Dušica Bojić govoriće o novim muzeološkim interpretativnim modelima i kroz primere dobre prakse, odnosno kroz prezentaciju uspešnih izložbi Istorijskog muzeja Srbije pokazati kako zainteresovati javnost za muzej i motivisati publiku da posećuje muzej i aktuelne izložbe. Tribina se organizuje u Galeriji Centra za kulturu “Gradac“.

 

GALERIJA SAVREMENE LIKOVNE UMETNOSTI NIŠ

Od 14. do 20. maja - "Virtuelna izložba "Zbirka savremenog slikarstva u kolekciji GSLU Niš, otkupi 2014-2017" - Na više punktova (trgovi i parkovi) u Nišu sa besplatnom bežičnom internet pokrivenošću biće postavljeni PVC samolepivi plakati sa QR kodovima prilagođenim različitim operativnim sistemima prenosivih internet uređaja. Očitavanjem kodova mobilni uređaj pristupa virtuelnom izložbenom prostoru. Postavka najnovijih slika u kolekciji GSLU pribavljenih otkupom od 2014. do 2017. godine sintetisana je u virtuelni prostor modelovan po uzoru na Paviljon u niškoj tvrđavi, prostor kojim ustanova raspolaže od svog osnivanja. Dok se kreće virtuelnom izložbom posetilac može da pristupi pratećem tekstualnom sadržaju, koji će se prikazati dodirom na reprodukciju dela. U dnu teksta nalaze se ikone društvenih mreža, kako bi posetilac bio u mogućnosti da svoje utiske o viđenom sadržaju podeli sa svojom zajednicom na internetu. Određeni broj plakata biće i prosleđen srodnim ustanovama kulture u zemlji, čime će posetioci manifestacije u drugim gradovima moći da pristupe virtuelnoj postavci dela iz kolekcije GSLU Niš.

 

NARODNI MUZEJ LESKOVAC

14. maj u 12 časova - Porodični program "Vremeplov leskovačkog kraja" - Leskovačkim vremeplovom vratićemo se u daleku prošlost Leskovca i otkrivati najznačajnije detalje iz praistorije, perioda vizantije i srednjeg veka. Kroz obilazak postavke Vremeplov Leskovačkog kraja, uz pomoć dizajnirane publikacije, zabavljaćemo se tragajući za predmetima, i rešavati misaone zadatke, opisivati, docrtavati, bojiti i provoditi prijatne trenutke u Muzeju. Program je namenjen deci od 5 do 11 godina.

 

Manifestacija se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs