Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  Program Etnografskog muzeja tokom manifestacije "Muzeji za 10"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

14. 05. 2018.

Program Etnografskog muzeja tokom manifestacije "Muzeji za 10"

I ove godine, u okviru manifestacije, svi zainteresovani moći će da posete Etnografski muzej svakog dana (od 14. do 19.maja), od 10.00 do 17.00 časova. Ulaz je besplatan.

 

U petak, 18. maja i u subotu, 19. maja na dan obeležavanja Evropske noći muzeja, Etnografski muzej i Manakova kuća biće otvoreni  do ponoći.


Izložbe:

Stalna postavka

- Narodna kultura Srba u XIX i XX veku


Stalna postavka "Narodna kultura Srba u XIX i XX veku" dočarava scenu narodnog sabora na kom su okupljeni ljudi u svečanim narodnim nošnjama, tradicionalno privređivanje, kao i najvažnije običaje.
Izložba Narodna kultura Srba u XIX i XX veku prikazuje sabornost srpskog naroda, njegovo jedinstvo i zajedništvo u okupljanjima oko sakralnih objekata iz kojih je vekovima zračila duhovna snaga njegovog etničkog i kulturnog bića. Prikazom naroda u narodnim nošnjama obuhvaćeni su mnogi srpski krajevi. Obrađeni su i izloženi i ostali sadržaji narodnog života, počev od privrednih odlika, razvoja staništa i kulture stanovanja, proizvodnje tekstila za pokućstvo i odevanje, do isticanja pojedinih duhovnih oblika s naznakama razlika u pojedinim kulturno-geografskim zonama.

Osim studiozno obrađenih raznih oblika narodnog života seoskog stanovništva, znatan deo izlaganja posvećen je i građanskom sloju društva, posebno u prikazu načina odevanja i ambijentalnih celina stanovanja, s vidnim uticajima istočnjačke i evropske gradske kulture.

 


Usitnjavanje – stupe i avani

 
Kroz priču o avanu, do sada retko izlaganom muzejskom predmetu, predstavljen je širi kulturološki kontekst usitnjavanja hrane i materija. Izložbom "Usitnjavanje – stupe i avani", usredsređenom na balkanski kulturni prostor i vreme, naše kulturno nasleđe se jasno prepoznaje i pozicionira kao opšte nasleđe čovečanstva, što izložbu čini veoma značajnom.



Manakova kuća, Gavrila Principa 5

 
Narodne nošnje i nakit centralnobalkanskog područja iz XIX i prvih decenija XX veka naziv je stalne izložbe postavljene na spratu Manakove kuće.

 


18. maj

 
- 19 časova: Otvaranje izložbe i radionice grupe autora "Ipak, pohvala ruci" (Ručni rad – polja primene)


Ova izložba je mala počast ručnom radu,  njegovim različitim saznajnim aspektima i vrednosnim dimenzijama. Ručni rad predstavlja jedno od osnovnih određenja ljudske vrste i ima suštinski uticaj na nastanak i razvoj ljudske civilizacije.

 

Posebni programi:

- 14. maj, Etnografski muzej

- 19 časova: „Muzičari za 10“ - Koncert nagrađenih učenika MŠ „Davorin Jenko“

 

- 15. maj, Etnografski muzej

 - 19 časova: „Muzičari za 10“ - Koncert nagrađenih učenika MŠ „Mokranjac “

 

- 16. maj, Etnografski muzej

- 19 časova: „Muzičari za 10“-Koncert nagrađenih učenika MŠ „Lisinski“

 

- 17. maj, Etnografski muzej

 
- 18.00 časova: Prateći program izložbe "Usitnjavanje – stupe i avani"


Usitnjavanje čvrstih supstanci u farmaciji-od  tarionika sa pistilom do inženjeringa kristala- predavanje prof. dr Jelene Parojčić, katedra za farmaceutsku tehnologiju i kozmetologiju.


- 19.00 časova, Etnografski muzej: „Muzičari za 10“-Koncert nagrađenih učenika MŠ „Vučković“

 

18. maj,  Manakova kuća

- 19.00 časova - Otvaranje izložbe "Ipak, pohvala ruci"(Ručni rad – polja primene)

Izložbu "Ipak, pohvala ruci" će pratiti radionice u kojima će umetnici izrađivati suvenire ili manje unikatne radove, uz objašnjenje celokupnog radnog procesa, tehnologija i postupaka rada, kao i osvrte na proces iz perspektive njihovih  ličnih iskustava i pogleda na svet.


- 19.00 časova, Etnografski muzej: „Muzičari za 10“-Koncert nagrađenih učenika MŠ „Slavenski“

- 19. Maj
- 10.00 do 24.00 sata – Evropska noć muzeja

-19.00 časova, Manakova kuća - Radionice "Ipak, pohvala ruci"(Ručni rad – polja primene)


Radionice u kojima će umetnici izrađivati suvenire ili manje unikatne radove i davati objašnjenja vezana za celokupan proces izrade predmeta.

 

 


Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs