Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  Program manifestacije "Muzeji za 10" za utorak, 15. maj
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

15. 05. 2018.

Program manifestacije "Muzeji za 10" za utorak, 15. maj

Program manifestacije "Muzeji za 10" za utorak, 15. maj

 

NARODNI MUZEJ U BEOGRADU – MUZEJ VUKA I DOSITEJA

15. maj u 12 časova - Arheologija je cool - Za posetioce uzrasta 14 do 18 godina organizovali smo mogućnost da se u ambijentu Muzeja Vuka i Dositeja upoznaju sa arheologijom iz prve ruke.

MUZEJ POZORIŠNE UMETNOSTI SRBIJE

15. maj u 18 časova - Koncert nagrađenih učenika MŠ "Josif Marinković" - Muzej pozorišne umetnosti Srbije je tradicionalni domaćin godišnjeg koncerta u kojem učestvuju učenici Muzičke škole „Josif Marinković“ – dobitnici nagrada na prolećnim muzičkim takmičenjima.

GALERIJA DOMA VOJSKE SRBIJE

15. maj u 14 časova - "Kroz prostor i vreme Ratničkog Doma" Obilazak zgrade i upoznavanje sa istorijom arhitekture palate Ratničkog doma. Zgrada Doma Vojske Srbije, nekadašnja palata Ratničkog doma, predstavlja svojevrsni spomenik kulture izgrađen u periodu od 1929. do 1931. godine, prema projektu arhitekata Jovana Jovanovića i Živka Piperskog. Dogradnjom iz 1939. godine, zadržana je identična stilska formulacija prvobitnog objekta. Rađena u modernističkom duhu međuratnih zdanja sa istaknutom ugaonom kulom i arkadnim nizom sa masivnim stubovima i širokim stepeništem, palata svojom vizurom potvrđuje vojnu funkciju objekta. Obavezna prijava: 011/ 3234 - 712

SPOMEN-ZBIRKA PAVLA BELJANSKOG

15. maj u 12 časova - Radionica i kamišibaji predstava "Kreativni na svoj način" - Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača, Novi Sad za korisnike Radnog centra ŠOSO Milan Petrović sa Domom učenika. Nakon obilaska stalne postavke i razgovora o umetničkim delima iz kolekcije Pavla Beljanskog, druženje sa korisnicima Radnog centra ŠOSO Milan Petrović u Spomen-zbirci upotpuniće studenti Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača Novi Sad. Oni će u okviru ispitnih priprema za tu priliku pripremiti i izvesti kamišibaji predstavu. Kamišibaji je svojevrsni papirni teatar, japanska veština pričanja priča uz pomoć ilustracija, koja vuče korene iz 9. ili 10. veka, ali se u današnjem obliku razvila krajem 1920-tih godina. Kamišibaji izvođač zarađivao bi od prodaje slatkiša, putujući iz grada u grad, dok bi malu drvenu pozornicu sa ilustrovanim karticama postavljao na bicikl, pripovedajući uzbudljive priče za decu i odrasle. Svoje utiske i emocije o umetničkim delima i odgledanoj predstavi, korisnici Dnevnog centra biće u prilici da iskažu u okviru likovne radionice. Nastali radovi biće izloženi za vreme Evropske noći muzeja (19. maj), kao i u nedelju, 20. maja.

15. maj u 19 časova - Projekcija filma Marko Čelebonović – serijal Slikari i vajari - Filmsko veče u okviru izložbe "Pasteli Marka Čelebonovića", (reditelj Gojko Škarić, scenario Nikola Kusovac, proizvodnja Radio-televizije Beograd). Polučasovno ostvarenje nastalo je 1986. godine, kada je i preminuo Marko Čelebonović (Beograd, 22. novembar 1902 – Sen Trope, 23. jul 1986). Ovaj jugoslovensko-francuski slikar, akademik SANU i profesor Akademije likovnih umetnosti u Beogradu, u emisiji i sam govori o umetnosti, kao i o sećanjima na životne okolnosti koje su uticale na njegovo stvaralaštvo. Među odabranim delima, u emisiji su kao ilustacija prikazana i vrhunska ostvarenja iz predratnog umetnikovog opusa, koja se čuvaju u kolekciji Pavla Beljanskog. Poseban osvrt na problematiku prostora slike u ovom filmskom portretu Marka Čelebonovića dao je i Stojan Ćelić, umetnik i autor monografske studije o Čelebonoviću iz 1977. godine.

MUZEJ GRADA NOVOG SADA

15. maj u 19 časova - Otvaranje izložbe "Slatka priča iz karlovačke prošlosti – tacne za torte i kolače iz karlovačkih porodica" - Zavičajna zbirka Sremski Karlovci. Na izložbi će biti predstavljen jedan specifičan deo građanskog pokućstva -  tacne za torte i kolače. Izloženi predmeti su  deo fonda Zavičajne zbirke, kao i zaostavština karlovačkih porodica. Pored tacni biće prikazani stari kuvari i fotografije prvobitnih vlasnica izloženih eksponata. Autor izložbe je dr Gordana Petković.

MUZEJ NAIVNE UMETNOSTI „ILIJANUM“ U ŠIDU

15. maj  u 18 časova - Slatka promocija "Ljute Sremice" -  reč je o promociji neobičnih gastronomskih proizvoda naše sugrađanke, koji su već stekli brojne poklonike dobrog i neobičnog zalogaja, pre svega zahvaljujući društvenim mrežama, ali do sada u našoj sredini nisu promovisani. Reč je o slatkom od ljutih papričica, pekmezima od raznog voća sa ljutim papričicama itd. Muzej na ovaj način želi da pokaže da je otvoren za saradnju sa širom društvenom zajednicom i da promoviše kreativne i originalne ljude iz svoje okoline.

NARODNI MUZEJ ŠABAC

15. maj u 19 časova - Predavanje "Priča o balskoj haljini" - Predavanje Tatjane Marković, muzejskog savetnika Narodnog muzeja u Beogradu i Milice Mirković, konzervatora tekstila u Etnografskom muzeju u Beogradu. Tatjana Marković će publiku upoznati sa istorijatom balske haljine s početka 20. veka koja je izložena u stalnoj postavci Narodnog muzeja u Šapcu a pripadala je supruzi šabačkog slikara Stevana Čalića.  Milica Mirković će govoriti o konzervatorskom tretmanu ove haljine.

  ZAVIČAJNI MUZEJ PARAĆIN

15. maj u 18 časova - Predavanje "Srbi pre Adama i posle njega: istorija i pseudoistorija" - Predavanje profesora dr Radivoja Radića, istoričara, univerzitetskog profesora i naučnog radnika o zlopotrebama u isotriji. Predavanje je odgovor na pisanja kvaziistoričara kojih je u poslednje vreme sve više u našoj sredini, a koji iznose neverovatne podatke direktno prozivajući naučne radnike za falsifikovanje „zvanične“ (kako je oni nazivaju) istorije.

15. maj u 20 časova - Predavanje "Marko Kraljević: između epa i istorije" - Predavanje Marka Aleksića, arheolog, pisac, stručnjak za srednjovekovno naoružanje. Predavanje se bavi najvećim srpskih herojem narodnih pesama, Markom Kraljevićem. Marko će nam predstaviti kolika je razlika između pravog Marka Kraljevića u odnosu na onog opevanog u epskim pesmama.

MUZEJ RUDARSTVA I METALURGIJE “BOR“

15. maj u 16 časova - Grafička radionica "Otisak" - Cilj organizovanja grafičke radionice je upoznavanje ili potsećanje na potisnute grafičke tehnike, pre svega linorez, uz otiskivanje linoreza. Učesnici radionice su podeljeni u dve grupe, od kojih jednu čine učenici viših razreda osnovnih i učenici srednjih škola, a drugu zainteresovani građani i aktivni likovni stvaraoci. Izrada linoreza traje dva dana, dok je treći dan trajanja radionice predviđen za štampanje-otiskivanje svih radova u tri primerka. Program se odvija u Galeriji Umetničke kolonije ''Bakar''.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs