Najave
28. 11. 2024. ČETVRTAK, 28. novembar 2024. godine u 10 sati, Press centar UNS-a (Knez Mihailova br. 6/III, Beograd)
20 godina rada Savetovališta za osobe sa multiple sklerozom i promocija knjige priča iz Savetovališta “MStvarnost”
Društvo multiple sleroze Srbije održalo je konferenciju za novinare
ČETVRTAK, 28. novembar 2024. godine u 10 sati, Press centar UNS-a (Knez Mihailova br. 6/III, Beograd)
20 godina rada Savetovališta za osobe sa multiple sklerozom i promocija knjige priča iz Savetovališta “MStvarnost”
Multipla skleroza je teška neurološka bolest od koje u Srbiji boluje oko 9.000 ljudi. Kod određenog broja pacijenata pogoršanja su progresivna i narušavaju, kako njihove mentalne tako i fizičke sposobnosti, što dalje vodi u težak invaliditet. Simptomi se kreću od blage ukočenosti i otežanog hodanja, preko utrnulosti i peckanja, slepila, poremećaja mokrenja, defekacije (pražnjenja creva), bolnih mišićnih grčeva, problema sa koordinacijom i ravnotežom, govorom ili gutanjem, poremećaja seksualnih funkcija, pa sve do potpune oduzetosti, paralize i trajnog invaliditeta kod obolelih. Multiple skleroza se najčešće javlja između 20. i 40. godine života, kada su oboleli u najproduktivnijem životnom dobu, što dovodi do velikih psihosocijalnih problema kod obolelih i članova njihovih porodica.
Iz tog razloga, Društvo MS Srbije je davne 2004. godine, osnovalo Savetovalište za osobe multiple sklerozom. To je jedino specijalizovano savetovalište u našoj zemlji koje u kontinuitetu već dve decenije, pruža stručnu, sistematičnu i sveobuhvatnu psihosocijalnu podršku obolelim i članovima njihovih porodica.
O suočavanju sa dijagnozom, problemima obolelih, izazovima koje život sa multiple sklerozom nosi i radu Savetovališta, govorili su:
· Prof. dr Jelena Drulović, direktorka UKC Srbije i Klinike za neurologiju, UKC Srbije
· Marija Ristić, Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračku i socijalnu politiku
· Mr Aleksandra Parojčić, neuropsiholog u Savetovalištu za MS
· Ma Vanja Taleski, psihoterapeut u Savetovalištu za MS
· Tanja Kostadinović, dizajner knjige „MStvarnost“, osoba sa multiple sklerozom
· Vesna Savić, Društvo MS Srbije
Do 2019. godine u Srbiji se o trošku države lečilo svega 1.100 pacijenata sa MS i imali su mogućnost da dobiju samo lekove prve generacije. Međutim, poslednjih godina država je, na pozitivnu listu lekova uvrstila i sve visoko efikasne terapije za lečenje relapsne i primarno progresivne multiple skleroze. Trenutno se leči više od 5.500 pacijenata i time je upetostručen broj osoba sa MS koje se leče o trošku države.
Kontakt za medije:
Anđelka Popadić, 060 6124 247
HD Video snimak događaja u full screen formatu možete pogledati na YouTube kanalu Press centar UNS.
* * * * *
Izveštaj sa konferencije za novinare:
Srbija u korak sa svetom u lečenju multiple skleroze
Autor: Iva Jovanović
Multiple skleroza (MS) se u Srbiji leči kao u najrazvijenijim zemljama sveta, naglasila je direktorka UKC Srbije, Jelena Drulović, na obeležavanju 20 godina rada Savetovališta za osobe sa MS-om u Pres centru UNS-a.
Direktorka UKC Srbije navela je da je zdravlje mozga ključno i da je zato jako važno što pre postaviti dijagnozu i početi sa lečenjem MS-a. „Sproveli smo edukaciju na nivou čitave Srbije i omogućili da se bolest praktično dijagnostikuje u prvih mesec dana kod većine pacijenata“, rekla je Drulović i naglasila da su sve terapije koje su dostupne u svetu dostupne i u Srbiji.
Pored obeležavanja dve decenije postojanja Savetovališta za osobe sa MS-om danas je takođe predstavljena i knjiga, odnosno priručnik „MStvarnost“. Knjiga pruža jedan vid psihosocijalne podrške za obolele i njihove najbliže, ali je i edukativnog karaktera za sve one koje žele da istraže šta je to zapravo multiple skleroza.
Dizajnerka knjige i osoba sa MS-om, Tanja Kostadinović rekla je da je njen odbrambeni mehanizam humor i da su ilustracije nastale upravo sa idejom da na šaljiv način pomogne i drugima da se nose sa ovom bolešću. „Kada imate MS kao da sebe treba potpuno da rekonstruišete i rastavite na delove i onda sastavite ponovo, ali u nekom drugom obliku i za to je potrebna podrška“, rekla je Kostadinović.
Poslednjih pet godina u Srbiji država je na pozitivnu listu lekova uvrstila sve visoko efikasne terapije za lečenje relapsne i primarno progresivne muliptle skleroze i time se upetostručio broj osoba u Srbiji sa MS-om koje se leče o trošku države.
Psihoterapeutkinja Savetovališta, Vanja Taleski rekla je da se u Savetovalište najčešće dolazi u trenutku kada se pacijentu saopšti dijagnoza sa pitanjem I šta sad. “MS je kao jedan nezvani gost koji se tako ušunja u kuću i sakrije negde, ali je tu, prisutan je i zato je važno da se o njemu razgovara, jer je to jedini način da se sa njim i suočimo“, zaključila je psihoterapeutkinja.
Od MS-a u Srbiji boluje oko 9000 ljudi. Ova teška neurološka bolest može dovesti do potpune oduzetosti i trajnog invaliditeta kod obolelih. Multiple Skleroza najčešće se javlja između 20. i 40. godine života što dovodi do velikih psihosocijalnih problema kod obolelih, ali i kod članova njihove porodice.
Neuropsiholog u Savetovalištu, Marija Parojčić rekla je da su se od početka vodili time šta je to što bi oni u Savetovalištu mogli da urade za pacijente. „Mi želimo na preveniramo mentalne poteškoće kod naših pacijenata. Obolelima od MS-a ne treba još jedna dijagnoza, ne treba im depresija. Naša misija je da sprečimo da normalne ljudske emocije poput tuge i bola ne prerastu u nešto ozbiljnije.“, istakla je Parojčić.
Ovo obeležavanje rada Savetovališta, kao i sve aktivnosti koje Društvo MS Srbije realizuje, podržano je od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, borilačku i socijalnu politiku.
VREME:
ČETVRTAK , 28. novembar 2024. godine
10 sati
MESTO:
Press centar, UNS, Knez Mihailova 6/3,
Beograd
Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.