PC info
31. 10. 2016.
Najava "11. evropskog kongresa Međunarodne federacije muzičara - FIM"
U Beogradu će se od 4-6. novembra 2016. godine pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Sindikata muzičkih umetnika održati 11. evropski kongres Međunarodne federacije muzičara - FIM.
Kongresu će prisustvovati preko 50 delegata iz 27 zemalja od kojih neke učestvuju po prvi put, i isto toliko predstavnika institucija kulture, predstavnika udruženja muzičara, sindikata i nevladinog sektora.
Teme kongresa su:
-Zaštita izvođačkih i autorskih prava muzičara u uslovima digitalizacije
-Zdravlje muzičara i ukazivanje na profesionalna oboljenja muzičara
-Odnos s medijima i medijske strategije institucija kulture, sindikata i udruženja u cilju povećavanja vidljivosti profesije muzičara
-Problemi u upravljanju institucijama kulrure i profesionalizacija menadžerskih kadrova
-CITES program zaštite muzičkih instrumenata koji sadrže elemente od plemenitih materijala zaštićenih životinjskih i biljnih vrsta
-Transport instrumenata avio kompanijama i problemi u vezi s rukovanjem instrumentima idr.
Na kongresu će govoriti predstavnici Ministarstva kulture i informisanja, Sindikata muzičkih umetnika, direktori institucija kulture, predstavnici muzičkih udruženja, Međunarodne federacije muzičara kao i gosti, profesori Univerziteta u Edimburgu, Fakulteta za kulturu i medije u Beogradu, Specijalne bolnice Sokobanja i drugi.
Govornici/učesnici:
Džon Smit( Velika Britanija) – predsednik Međunarodne federacije muzičara
Benoa Mašuel (Francuska) – generalni sekretar Međunarodne federacije muzičara
Gerald Mertens (Nemačka) – Izvršni direktor DOV i urednik časopisa Das Orchester
Smita Keria (Velika Britanija) – Univerzitet u Edimburgu
Marina Brokanova (Rusija) – Sindikat muzičkih umetnika Rusije
Vladimir Dekić (Srbija) – Direktor Ansambla narodnih pesama i igara KOLO
Smiljka Isaković (Srbija) – Udruženje muzičkih umetnika Srbije
Kontakt osoba: Boris Postovnik, predsednik SMU, 060 613 26 43
U okviru kongresa biće izvedena kamerna opera (a)Mantis Religiosa kompozitorke Milice Ilić 4. novembra 2016. u Mikser hausu.
"11.evropski kongres Međunarodne federacije muzičara" organizuje i tehnički izvodi Udruženje građana za inicijative u obrazovanju kulturi i umetnosti Inart.
Međunarodna federacija muzičara (FIM) osnovana 1948. godine je međunarodna organizacija koja okuplja organizacije muzičara, sindikate, udruženja i profesionalne asocijacije i trenutno broji oko 70 članova iz 60 zemalja iz celog sveta.
FIM čine tri regionalne grupe: za Afriku (FIM-AF, Afrički FIM komitet), za Latinsku Ameriku (GLM, Latinoamerička grupacija muzičara: i za Evropu ( Evropska FIM grupa)
Glavni fokus FIM-a je zaštita ekonomskih, socijalnih i umetničkih interesa muzičara koje zastupaju sindikati i udruženja.
Glavne aktivnosti FIM-a vode ka:
- Unapređivanju rada organizacija muzičara u svim zemljama
- Stvaranju federacija muzičkih sindikata u svetu, unapređivanje i jačanje međunarodne saradnje
- Promovisanje nacionalnih i internacionalnih inicijativa u zakonodavstavima koje štite interes muzičara
- Sklapanje ugovora sa drugim međunarodnim organizacijama u interesu muzičke profesije i sindikalne zaštite
- Objavljivanje statističkih podataka koji se odnose na muzičku profesiju i pružanje takvih informacija članovima udruženja i sindikata
- Moralnoj i materijalnoj podršci članovima sindikata u zaštiti sindikalnih interesa muzičara, u odnosu na profesiju i u saglasnosti sa ciljevima FIM-a
- Održavanje međunarodnih kongresa i konferencija
FIM blisko sarađuje sa Međunarodnom organizacijom rada, UNESKO-m i Svetskom organizacijom za zaštitu intelektualne svojine, kao i sa Evropskim parlamentom, Evropskom komisijom i Savetom Evrope
Više informacija na zvaničnoj stranici FIM-a: http://www.fim-musicians.org
Sindikat muzičkih umetnika je osnovan februara 2003. sa ciljem da zastupa i štiti kulturne i ekonomske interese vokalno-instrumentalnih izvođača svih kulturnih ustanova.
Sindikat muzičkih umetnika je reprezentativni sindikat u muzičkoj delatnosti budući da okuplja oko 95% zaposlenih u horovima i orkestrima Srbije u sledećim ansamblima: Beogradska filharmonija, Narodno pozorište, Srpsko narodno pozorište, Muzička produkcija Radio Televizije Srbije, Pozorište na Terazijama, Niški simfonijski orkestar i Ansambl narodnih pesama i igara KOLO.
Sindikat muzičkih umetnika je punopravan član Međunarodne federacije muzičara (FIM) a u zemlji član Konfederacije slobodnih sindikata čime postiže reprezentativnost i poziciju za pregovore o svim oblicima zaštite svojih članova kod kuće i u inostranstvu.
Više informacija o Sindikatu muzičkih umetnika možete dobiti na zvaničnoj stranici SMU: http://www.smu.org.rs
Fotografije možete preuzeti na: http://presscentar.uns.org.rs/foto/712/11-evropski-kongres-medjunarodne-federacije-muzicara---fim.html
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.