PC info
19. 07. 2012.
Saopštenje za javnost Srpske banke a.d.
Srpska banka je u državnom vlasništvu 98 odsto, s toga smatramo potpuno opravdanim pitanja koja se postavljaju u javnosti o našem radu, jer mi smo banka svih građana Republike Srbije.
Takođe, smatramo izuzetno važnim da budući nosioci najodgovornijih državnih funkcija budu upoznati sa našim radom i problemima sa kojima se suočava finansijski sektor. U cilju potpunog i blagovremenog informisanja javnosti ukazujemo na sledeće:
Devedeset odsto kreditnog potencijala Srpske banke plasirano je srpskim kompanijama, što nije slučaj ni sa jednom domaćom poslovnom bankom. Kreditni portfolio Srpske banke sačinjen je od najboljih srpskih kompanija, kao i kompanija koje se nalaze u restruktuiranju.
Obzirom na svoju poziciju na bankarskom tržištu i veliku kreditnu izloženost prema domaćim kompanijama, rukovodstvo Srpske banke veoma pažljivo analizira pozitivne i negativne trendove u realnom sektoru ekonomije i stara se da preventivno utiče na moguću pojavu finansijskih problema u domaćim kompanijama, kao i da dodatnim finansijskim sredstvima podstiče kompanije koje kontinuirano podižu svoje kapacitete.
U tom cilju rukovodstvo Srpske banke je više puta iniciralo sastanke guvernera Narodne banke Srbije sa kompanijama koje su klijenti Srpske banke u cilju direktnog informisanja monetarne vlasti o problemima u realnom sektoru i efektima mera NBS.
Na molbu rukovodstva Srpske banke guverner je zakazao sastanak sa ministrom Petrovićem i predstavnicima kompanija čija je osnovna delatnost agrobiznis, radi pojašnjenja najnovijih mera NBS na području uvođenja novog kolaterala (stočno stado ) koje poljoprivrednici i domaće kompanije mogu da ponude poslovnim bankama za dobijanje novih kredita. Takođe veoma važna tema na tom sastanku je bila i analiza cena hrane kao ključne komponente koja definiše stopu inflacije, kao i moguće mere finansijskog sektora i monetarne vlasti na području snižavanja troškova finansiranja.
Direktor Srpske banke Ivan Maričić je u više navrata posredstvom medija ukazivao da je neophodno razmotriti i mogućnost emitovanja obveznica nominovanih u devizama od strane domaćih banaka koje bi za dinare otkupljivala NBS, da bi se na taj način obezbedio pun efekat dinarizacije. Tako bi se došlo i do jeftinih dinarskih kredita za podsticaj izvoza i podizanja nivoa deviznih rezervi zemlje.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.