PC info
24. 09. 2020.
Petnaest ključnih razloga koji onemogućavaju normalan život osoba sa invaliditetom u Srbiji
Prema podacima iz 2019. godine, u Srbiji između 8 i 10 odsto populacije ima neku vrstu invaliditeta. Kako ističu iz Udruženja osoba sa invaliditetom „Feniks“, mnogo je nerešenih problema koji onemogućavaju normalan život i svakodnevno funkcionisanje.
Branko Jokić, predsednik Udruženja osoba sa invaliditetom „Feniks“ navodi i svoj primer kada je zatražio dodeljivanje pratioca koji bi mu pomogao u putu i tokom rehabilitacionog boravka u banji.
„Juče sam dobio odgovor od Republičkog fonda za zdrastveno osiguranje Republike Srbije da ja kao osoba sa invaliditetom, distrofičar 100% invalidnosti, nemam pravo na pratioca i pomoć u putu i tokom boravka u banji. Rekli su mi da me mogu me uputiti na rehabilitacioni smeštaj samo u Mladenovačku Selters banju i to samo u stacionarni bolnički deo, u sobu gde su smeštene još dve osobe na spratu koji ima samo jedan toalet za osobe sa invaliditetom“.
On navodi da, od 2015. godine kada je dopunjen i izmenjen Pravilnik o medicinskim i tehničkim pomagalima, prava osoba sa invaliditetom su se pogoršala i ističe petnaest ključnih razloga zbog kojih su osobe sa invaliditetom lišene svojih osnovnih prava:
1 – Male invalidske penzije i tuđa nega i pomoć
2 – Nemogućnost dobijanja besplatnog personalnog asistenta od organa lokalne samouprave
3 – Da bi osoba sa invaliditetom dobila besplatno pomagalo ili banjsku rehabilitaciju preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, mora proći komplikovanu birokratsku proceduru, a da bi dobila rehabilitacioni tretman u banji, mora pre toga da leži u bolnici. Ukoliko dobije pravo na rehabilitaciju u banji, biće smeštena u stacionar, koji je gori od bolnice
4 – Ako ste osoba sa invaliditetom koja koristi invalidska kolica, za kretanje ne možete autobuski, tramvajski, trolejbuski, železnički ili metro prevoz. U ovim sredstvima prevoza uglavnom ne postoje adekvatne hidraulične ili mehaničke platforme koje omogućavaju normalan ulaz. Ukoliko i postoje, pomoć vozača je neophodna za ulazak u vozilo.
5 - Skupo lečenje, lekovi i vitamini
6 – Skupa invalidska pomagala
7 – Preskupi automobili sa ručnim komandama, dizalicama ili platformama specijalizovani za vozače osobe sa invaliditetom.
8 – Preskupa specijalizovana kombi vozila za prevoz osoba sa invaliditetom
9 – Arhitektonske barijere na svakom koraku
10 – Nehuman odnos pojedinih lekara i medicinskih ustanova prema osobama sa invaliditetom
11 – Veliki komunalni troškovi – treba sve osobe sa invaliditetom u potpunosti osloboditi plaćanja poreza, telefona, interneta i svih komunalnih dažbina
12 – Nemogućnost podizanja povoljnih kredita za kupovinu stana, kuće ili adaptiranje istih
13 – Mali broj radnih mesta za osobe sa invaliditetom
14 – Mali broj javnih toaleta za osobe sa invaliditetom (neadekvatno i neredovno održavanje postojećih)
15 – Diskriminacija u svakom segmentu javnog i političkog života – diskriminacija pri održavanju političkih izbora – mali broj osoba sa invaliditetom zastupljen u parlamentu
Udruženje osoba sa invaliditetom „Feniks“ je dobrovoljno nevladino i neprofitno udruženje, osnovano na neodređeno vreme radi ostvarivanja ciljeva u oblasti promovisanja i pomoći osobama sa invaliditetom svih kategorija. Od 2011. član je Svetske Unije osoba sa invaliditetom.
Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.