Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Održana završna konferencija projekta "Teatrom protiv nasilja"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

PC info

13. 05. 2015.

Održana završna konferencija projekta "Teatrom protiv nasilja"

Centar za razvoj neformalnog obrazovanja građana (CRNOG), uz finansijsku podršku Evropske Komisije i u partnerstvu sa Populacionim fondom Ujedinjenih nacija (UNFPA) od maja 2014. do maja 2015. godine sprovodio je projekat Teatrom protiv nasilja u pet gradova Srbije-Somboru (severna Srbija), Bujanovcu (jug Srbije), Novom Pazaru (jugozapadna Srbija), Prokuplju (jugoistočna Srbija) i Boru (istočna Srbija). Gradovi su birani na osnovu geografske pozicije i zastupljene multietičnosti i multikulturalnosti.

 

Danas su u UNS Press centru predstavljeni rezultati projekta "Teatrom protiv nasilja". O tome su govorili: Ana Milenić, delegacija EU u Srbiji, Jovana Ubiparip, UNFPA, Maša Mišić, PR CRNOG, Rifat Rifatović, glumac i Dušan Stojičić, koordinator CRNOG.

 

Projekat je sadržao četiri komponente:

- Predstave „Nasilje nema opravdanja“, autora i reditelja Zijaha Sokolovića, koja prikazuje 120 oblika nasilja u 45 minuta, prilagođena mladima i rađena u formi edukacije kroz teatar u saradnji sa pedagozima i psiholozima. Nakon svake predstave vođene su diskusije.

- Edukacije zdravstvenih radnika o zlostavljanju i zanemarivanju dece i edukacija aktivista iz gradova o tehnici Javnog govora i Organizovanja zajednice, rađene po Harvard metodologiji.

- Kampanja po gradovima (Nasilje nad ženama, Vršnjačko nasilje, Nasilje na Internetu, Nasilje na stadionima), koje su sprovodili aktivisti u pet gradova obučeni tehnikama Javnog govora i i Organizovanja zajednice, rađene po Harvard metodologiji.

- Web sajt „Nasilje nema opravdanja“ (www.nasiljenemapravdanja.org), zamišljen kao jedinstven online prostor na kome su građani postavljali video zapise u formi ličnih priča na temu nasilja i mogli da se informišu o oblicima nasilja, kako da ih prepoznaju, kome da se obrate za podršku i pročitaju aktuelnosti.

 

Ostvareni rezultati:

-Odigrano 30 predstava, koje je odgledalo 3000 mladih. U svakom gradu, pre predstave, organizovane su audicije za mlade glumce.

-Obučeno 100 zdravstvenih radnika i 75 aktivista iz gradova

-U kampanjama je učestvovalo 30 aktivista, koji su kroz performanse na stadionima i ulične akcije skretali pažnju na konkretan problem nasilja u tom gradu

- Sajt je nakon osam meseci rada dostigao posetu od 16.000 ljudi, od čega 12.000 jedinstvenih poseta

 

„Naš cilj je bio da ovim projektom podstaknemo građane/ke da javno i otvoreno govore o nasilju, jer je to jedini način da se protiv njega bore. Pod parolom „Ako ćutiš-odobravaš“, u tome smo uspeli“, istakli su iz Centra za razvoj neformalnog obrazovanja i dodali da će temom nasilja nastaviti da se bave u narednom periodu, kao i da su ostvarili kontakte sa svim relevantnim organizacijama koje pokrivaju teme konkretnih oblika nasilja sa kojima će raditi na stvaranju online servisa za prijavu nasilja.

 

Za više informacija kontaktirajte:

Mašu Mišić, PR, 064/826 0034



Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs