PC info
13. 05. 2015.
Održana završna konferencija projekta "Teatrom protiv nasilja"
Centar za razvoj neformalnog obrazovanja građana (CRNOG), uz finansijsku podršku Evropske Komisije i u partnerstvu sa Populacionim fondom Ujedinjenih nacija (UNFPA) od maja 2014. do maja 2015. godine sprovodio je projekat Teatrom protiv nasilja u pet gradova Srbije-Somboru (severna Srbija), Bujanovcu (jug Srbije), Novom Pazaru (jugozapadna Srbija), Prokuplju (jugoistočna Srbija) i Boru (istočna Srbija). Gradovi su birani na osnovu geografske pozicije i zastupljene multietičnosti i multikulturalnosti.
Danas su u UNS Press centru predstavljeni rezultati projekta "Teatrom protiv nasilja". O tome su govorili: Ana Milenić, delegacija EU u Srbiji, Jovana Ubiparip, UNFPA, Maša Mišić, PR CRNOG, Rifat Rifatović, glumac i Dušan Stojičić, koordinator CRNOG.
Projekat je sadržao četiri komponente:
- Predstave „Nasilje nema opravdanja“, autora i reditelja Zijaha Sokolovića, koja prikazuje 120 oblika nasilja u 45 minuta, prilagođena mladima i rađena u formi edukacije kroz teatar u saradnji sa pedagozima i psiholozima. Nakon svake predstave vođene su diskusije.
- Edukacije zdravstvenih radnika o zlostavljanju i zanemarivanju dece i edukacija aktivista iz gradova o tehnici Javnog govora i Organizovanja zajednice, rađene po Harvard metodologiji.
- Kampanja po gradovima (Nasilje nad ženama, Vršnjačko nasilje, Nasilje na Internetu, Nasilje na stadionima), koje su sprovodili aktivisti u pet gradova obučeni tehnikama Javnog govora i i Organizovanja zajednice, rađene po Harvard metodologiji.
- Web sajt „Nasilje nema opravdanja“ (www.nasiljenemapravdanja.org), zamišljen kao jedinstven online prostor na kome su građani postavljali video zapise u formi ličnih priča na temu nasilja i mogli da se informišu o oblicima nasilja, kako da ih prepoznaju, kome da se obrate za podršku i pročitaju aktuelnosti.
Ostvareni rezultati:
-Odigrano 30 predstava, koje je odgledalo 3000 mladih. U svakom gradu, pre predstave, organizovane su audicije za mlade glumce.
-Obučeno 100 zdravstvenih radnika i 75 aktivista iz gradova
-U kampanjama je učestvovalo 30 aktivista, koji su kroz performanse na stadionima i ulične akcije skretali pažnju na konkretan problem nasilja u tom gradu
- Sajt je nakon osam meseci rada dostigao posetu od 16.000 ljudi, od čega 12.000 jedinstvenih poseta
„Naš cilj je bio da ovim projektom podstaknemo građane/ke da javno i otvoreno govore o nasilju, jer je to jedini način da se protiv njega bore. Pod parolom „Ako ćutiš-odobravaš“, u tome smo uspeli“, istakli su iz Centra za razvoj neformalnog obrazovanja i dodali da će temom nasilja nastaviti da se bave u narednom periodu, kao i da su ostvarili kontakte sa svim relevantnim organizacijama koje pokrivaju teme konkretnih oblika nasilja sa kojima će raditi na stvaranju online servisa za prijavu nasilja.
Za više informacija kontaktirajte:
Mašu Mišić, PR, 064/826 0034
Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.