Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  Kovčežić Etnografskog muzeja u Beogradu 1901–2016
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

18. 11. 2016.

Kovčežić Etnografskog muzeja u Beogradu 1901–2016

U sredu 23. novembra u 19 sati u Etnografskom muzeju u Beogradu biće predstavljena knjiga "Kovčežić Etnografskog muzeja u Beogradu 1901–2016"

 

O knjizi će govoriti: doc. dr Danijela Velimirović, prof. dr Vesna Marjanović i Brana Jordanović, muzejski savetnik i autor.

Etnografski muzej u Beogradu je 20. septembra ove godine obeležio 115 godina samostalnog postojanja. Ovaj najstariji etnografski muzej na Balkanu je za svoj značajan jubilej štampao knjigu Kovčežić Etnografskog muzeja u Beogradu 19012016, autorke Vesne Dušković, muzejske savetnice. Autorka fotografija je mr Ivana Masniković-Antić, dok je knjigu grafički oblikovao Zoran Živković.

Kovčežić je publikacija koja čitaoce upoznaje s bogatim etnografskim nasleđem Srbije, susednih zemalja i Balkana. Putem 487 raznovrsnih predmeta razvrstanih u 32 zbirke koje obrađuju kulturu stanovanja, kulturu privređivanja, kulturu odevanja, nakit, vez, socijalnu kulturu i društveni i običajni život, kao i predmete vanevropskih kultura,  prikazana je raznolikost i bogatstvo muzejskih kolekcija i zbirki. Osim podataka o vrsti materijala, odabranim tehnikama u nastajanju predmeta i  dekorativnim elementima korišćenim u njihovom ukrašavanju, čitalac se može upoznati i s načinom nabavke predmeta, kao i imenima osoba koje su ih poklonile ili prodale Muzeju. Stavljajući predmete u kontekst svakodnevnog života, upućujući na njihov istorijat, rasprostranjenost, istorijske uticaje, i povezujući ih s elementima nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije i regiona, knjiga osim muzeološke dimenzije etnografskog kulturnog nasleđa čitaocu pruža i antropološku dimenziju.

Obrađeni predmeti propraćeni su bogatim ilustracijama predmeta, kao i njihovim detaljima.

 


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs