Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  PC info  |  Događaji i priče iz muzeja  |  Manifestacija u Spomen zbirci Pavla Beljanskog
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Događaji i priče iz muzeja

16. 05. 2017.

Manifestacija u Spomen zbirci Pavla Beljanskog

U okviru najveće nacionalne muzejske manifestacije tokom maja 2017. godine pod sloganom Muzej u gostima biće prikazan bogat program, uz besplatan ulaz za posetioce muzeja u Srbiji i Novom Sadu. Ovom manifestacijom obeležava se više muzejskih događaja i bitnih datuma od međunarodnog značaja. Tokom deset dana, od 11. do 20. maja, biće obuhvaćeni Međunarodni dan muzeja (18. maj), Nedelja muzeja i 13. Evropska noć muzeja (20. maj), pružajući mogućnost posetiocima da se upoznaju i sa muzejskim programima u drugim gradovima.

 


Tim povodom Spomen-zbirka Pavla Beljanskog će zahvaljujući različitim sadržajima i saradnicima pored stalne postavke, svojim posetiocima omogućiti upoznavanje sa izložbom Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog i gostujućom izložbom Narodne biblioteke Srbije Grafički omnibus u Novom Sadu: Ljubomir Ivanović, Mihajlo S. Petrov, Đorđe Andrejević Kun. Prateći program podrazumevaće tumačenja postavki, kustoske priče i predavanja, filmske sadržaje, radionice i otvoreni atelje, a u Evropskoj noći muzeja publika svih uzrasta i interesovanja moći će da uživa u raznovrsnim umetničkim i edukativnim temama.

    * Od 11. do 20. maja ulaz u Spomen-zbirku Pavla Beljanskog biće besplatan.

    * Za potrebe osoba sa invaliditetom na ulazu u Spomen-zbirku Pavla Beljanskog biće postavljena prilazna rampa.

PROGRAM
U SPOMEN-ZBIRCI PAVLA BELjANSKOG:
.................................................
11–20. maj, od 10 do 22 sata:

IZLOŽBE

Stalna postavka Spomen-zbirke Pavla Beljanskog
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog posebno ističe svoju stalnu postavku, koja će biti dostupna i tokom trajanja manifestacije Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10. Stalna postavka predstavlja antologijska dela jugoslovenske umetnosti prve polovine XX veka, u jedinstvenoj postavci koju je osmislio sam Pavle Beljanski. Remek-dela poput Crvene terase (1920) Milana Milovanovića, Kupačice (1929) Jovana Bijelića, Doručka na travi (1927) Save Šumanovića, Starog Bara (1949) Peđe Milosavljevića i Žetve (1938) Milana Konjovića samo su mali deo bogatstva izloženog u prvoj namenski sagrađenoj muzejskoj zgradi za zbirku jednog kolekcionara, prema projektu Iva Kurtovića.

Izložba
Grafički omnibus:
Ljubomir Ivanović, Mihajlo S. Petrov, Đorđe Andrejević Kun

11. maj – 16. jul 2017.
Autori izložbe:
Ljiljana Bašić, Marija Bogdanović i Slaven Popara, Narodna biblioteka Srbije
Kustos izložbe: Marta Đarmati, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog

Izložba Grafički omnibus: Ljubomir Ivanović, Mihailo S. Petrov, Đorđe Andrejević Kun od četvrtka, 11. maja u 19 časova predstaviće novosadskoj publici deo posebnih fondova Narodne biblioteke Srbije, u okviru kataloga (dizajn Nikola Vukanović, Narodna biblioteka Srbije) i izložbe grafika, crteža i arhivske građe trojice istaknutih umetnika. Tri slikara, iako različitih umetničkih senzibiliteta, ostvarila su najviše domete srpske moderne grafike prvih decenija dvadesetog veka. Cilj izložbe je unapređenje dostupnosti posebnih fondova Narodne biblioteke Srbije i produbljivanje međuinstitucionalne saradnje, u skladu sa ovogodišnjim sloganom manifestacije – Muzej u gostima.

Izložba
Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog

11. maj – 31. avgust
Autori izložbe:
dr Jasna Jovanov i Milica Orlović Čobanov

Od 11. maja u 19 časova izložba Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog nakon zapaženog gostovanja u Beogradu biće duostupna i novosadskoj publici. Kao jedno od centralnih dešavanja kojim Spomen-zbirka Pavla Beljanskog tokom 2017. godine obeležava šest decenija od osnivanja, izložba slavi i pola veka od osnivanja Umetničkog saveta Galerije SANU, ali i same Galerije ove značajne institucije. Spomen-zbirka ima više razloga da obeleži jubilej: u osnivanju Galerije pored Nedeljka Gvozdenovića, jednog od bliskih prijatelja Pavla Beljanskog, učestvovali su i Peđa Milosavljević i Ljubica Cuca Sokić, takođe autori iz njegove kolekcije; tokom proteklih pet decenija, radovi umetnika iz kolekcije Beljanskog, izlagani su u Galeriji SANU na monografskim i tematskim izložbama; arhivska građa Galerije SANU i Spomen-zbirke se međusobno dopunjava i, kao i sama postaavka, stvara autentičnu sliku o vremenu kada su ovi umetnici delovali, posebno u vremenu kada su postali akademici.


PROGRAM:

Utorak, 16. maj
- 19 sati: predavanje iz ciklusa
U susret Jubileju Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog (1968–2017):
Od muzeja savremene umetnosti do suptilnosti savremene muzeologije

Predavač: dr Milan Popadić, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu

Jedan od laureata Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog pred publikom će govoriti o ulozi koju je Nagrada odigrala u građenju njegove karijere, do statusa afirmisanog istoričara umetnosti. Tema predavanja bavi se muzejima moderne i savremene umetnosti u HH veku. Pred savremenu muzeologiju postavljene su brojne nedoumice, a centralno istraživačko pitanje jeste: može li savremena muzeologija iskoristiti iskustvo odnosa između savremene umetnosti i muzeja, te preobraziti aktuelnu protivrečnost u upotrebljiv i komunikativan model saznanja?

- 18–22 sata: Otvoreni atelje studenata Akademije klasičnog slikarstva, Univerziteta EDUCONS, Sremska Kamenica

Sreda, 17. maj
- 18–22 sata: Otvoreni atelje studenata Akademije klasičnog slikarstva, Univerziteta EDUCONS, Sremska Kamenica

Četvrtak, 18. maj
- 19 sati: Međunarodni dan muzeja – predavanje iz ciklusa U susret Jubileju Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog (1968–2017):
    Između sećanja i zaborava: spomenička kultura i nekultura u Srbiji HIH veka

    Predavač: dr Igor Borozan, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu

Po preporuci Međunarodnog saveta muzeja (IKOM), Spomen-zbirka obeležava Međunarodni dan muzeja (18. maj). Odgovarajući na ovogodišnju temu manifestacije Muzeji i sporne istorije: govoriti o neizrecivom u muzejima (Museums and contested histories: Saying the unspeakable in museums), biće održano predavanje dr Igora Borozana, jednog od laureata Nagrade. Nadovezujući se i na temu nagrađenog rada, Borozan će govoriti o spomeničkoj skulpturi kao predmetu prakse zatiranja sećanja. Iz istorijsko umetničkog ugla biće reči o osetljivoj i uvek aktuelnoj temi sistematskog i planskog zatiranja spomenika kao vizuelnih amblema, u cilju demoralisanja protivnika kroz negiranje i redukovanje kolektivnog pamćenja.

- 18–22 sata: Otvoreni atelje studenata Akademije klasičnog slikarstva, Univerziteta EDUCONS, Sremska Kamenica

Petak, 19. maj
- 11–12.30 sati: Čitaonica u muzeju
    Radionica Dečjeg odeljenja Gradske biblioteke u Novom Sadu
Zanimljive ideje najmlađi će moći da dobiju slušajući priče o delima iz kolekcije Pavla Beljanskog, kao i u muzejskim slikovnicama i izdanjima za decu u okviru Čitaonice u muzeju koju organizuje Dečje odeljenje Gradske biblioteke u Novom Sadu.

- 16–16.45 sati: Zmajeve dečje igre, u muzeju: Poezija koja se vidi
    (za decu od 12 do 18 godina)
Autor i voditelj programa: Pop D. Đurđev, književnik, direktor Zmajevih dečjih igara

Deca 21. veka su rasla u periodu ekspanzije vizuelnih medija, te je prirodno da se stvaralaštvo za njih prilagodi toj realnosti. Više od četvrt veka književnik Pop D. Đurđev nastoji da stvara poeziju za decu i mlade, verujući da je vizuelnoj pesmi mesto u korpusu literature za najmlađe. Tako su nastali stripstisi (pesme u formi stripa), rebus-pesme, EPePe-sme od logotipa kao posebnog jezika ili esperanta potrošačkog društva. Ako je dečja pesma često zasnovana na igri reči, onda je igra slike i reči danas mnogo primerenija njihovom poimanju sveta.

- 18–22 sata: Otvoreni atelje studenata Akademije klasičnog slikarstva, Univerziteta EDUCONS, Sremska Kamenica


Evropska noć muzeja 2017.

................................................................
Subota, 20. maj od 10.00 do 24.00 sata:
................................................................

IZLOŽBE:
Stalna postavka Spomen-zbirke Pavla Beljanskog
Grafički omnibus: Ljubomir Ivanović, Mihajlo S. Petrov, Đorđe Andrejević Kun
Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog
Noć knjiga – muzejski katalozi, razglednice, suveniri u ponudi

17.00–21.00 sat:
Dela iz/van muzeja, kreativna radionica
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog i Univerzitet EDUCONS, Sremska Kamenica

19.00–24.00 sata:
Otvoreni atelje, postavka i radionica
Akademija klasičnog slikarstva, Univerzitet EDUCONS, Sremska Kamenica

21.00-22.00 sata:
Teatar senki
Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača, Novi Sad

22.00 – 23.00 sata:
Projekcija video radova studenata Katedre za nove medije Akademije umetnosti Univerziteta u Novom Sadu


U nedelju 21. maja Spomen-zbirka će biti otvorena samo za unapred najavljene posete. 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs