Prolom voda
Prolom voda
Naslovna  |  Prethodni događaji  |  20 godina rada Savetovališta za osobe sa multiple sklerozom i promocija knjige priča iz Savetovališta “MStvarnost”
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Prethodni događaji

28. 11. 2024. ČETVRTAK, 28. novembar 2024. godine u 10 sati, Press centar UNS-a (Knez Mihailova br. 6/III, Beograd)

20 godina rada Savetovališta za osobe sa multiple sklerozom i promocija knjige priča iz Savetovališta “MStvarnost”

Društvo multiple sleroze Srbije održalo je konferenciju za novinare

ČETVRTAK, 28. novembar 2024. godine u 10 sati, Press centar UNS-a (Knez Mihailova br. 6/III, Beograd)

20 godina rada Savetovališta za osobe sa multiple sklerozom i promocija knjige priča iz Savetovališta “MStvarnost”

Multipla skleroza je teška neurološka bolest od koje u Srbiji boluje oko 9.000 ljudi. Kod određenog broja pacijenata pogoršanja su progresivna i narušavaju, kako njihove mentalne tako i fizičke sposobnosti, što dalje vodi u težak invaliditet. Simptomi se kreću od blage ukočenosti i otežanog hodanja, preko utrnulosti i peckanja, slepila, poremećaja mokrenja, defekacije (pražnjenja creva), bolnih mišićnih grčeva, problema sa koordinacijom i ravnotežom, govorom ili gutanjem, poremećaja seksualnih funkcija, pa sve do potpune oduzetosti, paralize i trajnog invaliditeta kod obolelih. Multiple skleroza se najčešće javlja između 20. i 40. godine života, kada su oboleli u najproduktivnijem životnom dobu, što dovodi do velikih psihosocijalnih problema kod obolelih i članova njihovih porodica.

Iz tog razloga, Društvo MS Srbije je davne 2004. godine, osnovalo Savetovalište za osobe multiple sklerozom. To je jedino specijalizovano savetovalište u našoj zemlji koje u kontinuitetu već dve decenije,  pruža stručnu, sistematičnu i sveobuhvatnu psihosocijalnu podršku obolelim i  članovima njihovih porodica.

O suočavanju sa dijagnozom, problemima obolelih, izazovima koje život sa multiple sklerozom nosi i radu Savetovališta, govorili su:

· Prof. dr Jelena Drulović, direktorka UKC Srbije i Klinike za neurologiju, UKC Srbije

· Marija Ristić, Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračku i socijalnu politiku

· Mr Aleksandra Parojčić, neuropsiholog u Savetovalištu za MS

· Ma Vanja Taleski, psihoterapeut u Savetovalištu za MS

· Tanja Kostadinović, dizajner knjige „MStvarnost“, osoba sa multiple sklerozom

· Vesna Savić, Društvo MS Srbije

 

Do 2019. godine u Srbiji se o trošku države lečilo svega 1.100 pacijenata sa MS i imali su mogućnost da dobiju samo lekove prve generacije. Međutim, poslednjih godina država je, na pozitivnu listu lekova uvrstila i sve visoko efikasne terapije za lečenje relapsne i primarno progresivne multiple skleroze. Trenutno se leči više od 5.500 pacijenata i time je upetostručen broj osoba sa MS koje se leče o trošku države.

Kontakt za medije:

Anđelka Popadić, 060 6124 247

 

HD Video snimak događaja u full screen formatu možete pogledati  na YouTube kanalu Press centar UNS.

 

VREME:

ČETVRTAK , 28. novembar 2024. godine

10 sati

 

MESTO:

Press centar, UNS, Knez Mihailova 6/3,

Beograd

 


Informacija može da sadrži stav koji nije stav Press centra UNS-a, ukoliko to nije izričito navedeno. Odgovornost za sadržinu informacije i tačnost podataka snose fizička lica ili pravna lica u čije ime je Press centar prosledio informaciju.


 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

Ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs